Některé příspěvky na sociálních sítích tvrdí, že Jižní Korea varuje před mRNA vakcínami na základě údajné studie s devíti miliony lidmi. Uvádějí, že vakcíny Covid způsobují VAIDS (syndrom imunodeficience získané vakcínou) a další vážná onemocnění jako autoimunitní choroby a “turbo rakoviny”. Příspěvky obsahují známky strojového překladu a neexistující lékařské termíny.

Kontroverzní příspěvky zmiňují, že vakcíny způsobují “VAIDS”. Tento termín se používá k označení údajného příznaku spojeného s oslabením imunitní funkce v důsledku očkování vakcínou COVID-19, podobně jako lidé s neléčeným HIV nebo AIDS mají vážně oslabený imunitní systém. Podle lékařského portálu Healthline, jehož články jsou recenzovány odborníky, však VAIDS nepředstavuje skutečný zdravotní stav způsobený vakcínou COVID-19.

Podle virálních příspěvků trpí VAIDS až 6 miliard lidí. K srpnu 2024, tedy v době, kdy probíhaly hlavní vlny očkování, bylo na celém světě očkováno alespoň jednou dávkou pouze asi 5,6 miliardy lidí. Kromě VAIDS se v příspěvcích zmiňuje také “turbo rakovina”. Teorie “turbo rakoviny” se objevila v souvislosti s vakcínami proti COVID-19 již v roce 2023. Říká, že očkování proti koronaviru způsobuje rychlý nárůst agresivních forem rakoviny, zejména u mladších lidí. Příspěvek s podobným tvrzením byl ověřen portálem Demagog.sk na konci roku 2024.

Zastánci této teorie odkazují na belgickou studii provedenou na čtrnácti myších. Podle ověřovatelů faktů z AFP studie neprokázala, že vakcína způsobuje rakovinu. Tento termín se nepoužívá ani v lékařských kruzích. “Nepamatuji si, že bych někdy v poslední době slyšel termín ‘turbo rakovina’. Neobjevuje se v žádné práci, kterou jsem našel v databázi PubMed. Je to termín vytvořený odpůrci očkování,” uvedl v lednu 2023 pro agenturu AFP David Gorski, spoluředitel Michiganské iniciativy proti rakovině prsu.

Několik příspěvků na sociálních sítích rovněž uvádí, že opakované dávky mRNA vakcín způsobují “poruchy hniloby kostí”. Pravděpodobně se odkazují na určitá onemocnění kostí, u kterých je infekce HIV považována za rizikový faktor. Například osteoporóza je onemocnění, které oslabuje kosti způsobené úbytkem kostní hmoty. Infekce HIV a některé léky na HIV mohou zvýšit riziko osteoporózy. Studie, na kterou tyto příspěvky odkazují, se však o hnilobě kostí vůbec nezmiňuje. Zabývá se výskytem autoimunitních onemocnění pojivové tkáně.

Nepodařilo se nám najít žádný relevantní výzkum, který by systematicky spojoval očkování proti COVID-19 s onemocněním kostí. Výzkum však ukazuje, že zánět, který způsobuje chronickou bolest a úbytek kostní hmoty, může být způsoben samotným virem COVID-19.

Jihokorejská studie zkoumá dopad vakcín na autoimunitní onemocnění

Sporné příspěvky odkazují na článek publikovaný na webu aktax.cz, který je na seznamu webů s pochybným obsahem Konšpirátori.sk projektu. Tento článek odkazuje na studii publikovanou na prestižním vědeckém portálu Nature.

Studie s názvem “Dlouhodobé riziko autoimunitních onemocnění po očkování SARS-CoV2 na bázi mRNA v korejské, celostátní, populační kohortové studii” publikovaná v časopise Nature Communications, se zabývala dlouhodobým rizikem vzniku autoimunitních onemocnění pojivové tkáně (AI-CTD) po očkování mRNA vakcínami proti SARS-CoV-2.

Tato celostátní populační studie zahrnovala více než 9 milionů lidí z Jižní Koreje, kteří byli sledováni po dobu více než jednoho roku. Cílem bylo zjistit, zda existuje souvislost mezi očkováním mRNA vakcínami a výskytem autoimunitních chorob pojivové tkáně (AI-CTD). Výsledky ukázaly, že riziko vzniku většiny AI-CTD se po očkování mRNA vakcínami nezvýšilo. Jedinou výjimkou byl lupus erythematodes, kde bylo u očkovaných zaznamenáno 1,16násobné zvýšení rizika ve srovnání s neočkovanými. Další analýzy podle věku, pohlaví, typu mRNA vakcíny a předchozí anamnézy přinesly podobné výsledky.

Posilovací dávka vakcíny byla spojena se zvýšeným rizikem některých AI-CTD, včetně alopecie areata, psoriázy a revmatoidní artritidy, i když rozsah účinku byl malý. Toto zjištění by mohlo souviset s autoimunitními vzplanutím po opakovaných mRNA očkováních, která mohou způsobit aktivaci a diagnostiku subklinických onemocnění. Autoři však poznamenávají, že posilovací očkování má významný bezpečnostní a potenciální přínos při zlepšování imunitní odpovědi, která zabraňuje infekci COVID-19 nebo snižuje závažnost onemocnění.

„Naše výsledky nejsou dostatečné k tomu, aby odradily od přeočkování a naznačují, že pravidelné a dlouhodobé sledování může být nezbytné k zajištění včasné detekce a řízení jakýchkoli vznikajících rizik spojených s opakovaným očkováním,” uvádí studie.

Výzkum se nezmiňuje o VAIDS ani nepodporuje několik dalších tvrzení uvedených v článcích. „Závěrem lze říci, že výsledky naší studie naznačují, že mRNA vakcíny obecně nejsou spojeny s vyšším rizikem většiny AI-CTD. Vzhledem k tomu, že riziko SLE a TK se zvyšuje s určitými demografickými podmínkami, jako je věk a pohlaví, je po vakcinaci mRNA nutné dlouhodobé sledování vývoje AI-CTD. Naše výsledky mohou poskytnout klinický pohled na terapii mRNA a je zapotřebí dalšího výzkumu týkajícího se souvislosti mezi vakcínami založenými na mRNA a AI-CTD,” uvádějí autoři studie.

Zdroj: Demagog.sk


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.