Ani po roce a půl stále ještě někteří lidé neví, jak vlastně vakcíny fungují, a proto stále slýcháme dokola ty samé argumenty typu:

  • „I přes očkování se mohu nakazit, tak k čemu to je?” či
  • „i přes očkování mohu vir roznášet, k čemu to tedy je?” či 
  • „i přes očkování musím nosit roušku/respirátor, tak k čemu to tedy je?“

Tyto otázky vycházejí z nepochopení základních principů očkování. Podaná vakcína totiž nefunguje jako magická bariéra, která zabrání patogenu ve vstupu do vašeho těla.

Jak tedy vakcíny obecně fungují?

Když nový patogen vstoupí do vašeho těla, váš imunitní systém neví, jak se proti němu efektivně bránit a nějakou dobu mu trvá, než se proti nové hrozbě naučí bojovat.

Tato „přirozená” forma setkání s sebou ale nese řadu problémů a rizik, jako například to, že než se tak stane, vir ve vás může napáchat řadu škod, které mohou vést i k hospitalizaci či dokonce smrti. Vakcína funguje tak, že se váš adaptivní imunitní systém seznámí s daným patogenem v „kontrolovaných” podmínkách.

Může se jednat o:

  • patogen, kterému bylo znemožněno se množit
  • umrtvený patogen
  • jen jeho kritická část, se kterou se dostává do vašich buněk (jako je tomu např. u mRNA, nebo vektorových vakcín).

O imunitním systému, NEZkreslená věda, Akademie věd:

https://youtu.be/9kQ8rFWnhh8

O novém koronaviru a vakcínách se Zdeňkem Helem:

https://youtu.be/UYjVqsKyagk

Jak fungují vakcíny, přehledně od WHO:

https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/how-do-vaccines-work?fbclid=IwAR0xVOiOKD61BjbXBKyUoyarjsncxo3p_Da2zdsoa_GGJKg61IGTycaCtKo

A nyní zpět ke koronaviru.

Na základě nabytých znalostí lze tedy odvodit, že je naprosto logické a normální, že i přes očkování je možné se nakazit a i proto je nutné dodržovat základní protiepidemiologická opatření do doby, než dosáhneme kolektivní imunity. Je také zodpovědné dbát zvýšené opatrnosti i přes naočkování první dávkou vakcíny.

Před druhou dávkou vakcíny totiž nemáte v těle dostatečné množství protilátek na to, aby váš imunitní systém dokázal s virem efektivně bojovat (kromě vakcíny od společnosti J&J, která vyžaduje jen jednu dávku).

Otázku, zda se nechat očkovat či neočkovat, nechám zcela na vás.

Existuje celá řada legitimních důvodů pro NEočkování. Ať už jsou to alergické reakce či jiné kontraindikace, náboženské důvody či zvážení rizik pro vaši osobu. Je však důležité se rozhodovat pouze na základě relevantních informací a nikoliv na základě manipulace a nepravdivých informací. Tomu se například věnovala i Rada Evropy (CoE) ve své rezoluci č. 2361 (2021) v bodu 7.3.3 (který je často vynechávaný, když touto rezolucí argumentují odpůrci očkování.

Navštivte webové stránky projektu Iliuminátor. Najdete ho také na Facebooku, YouTube, Twitchi a Patreonu.


author

Podpořte Iluminátora na Patreonu: https://www.patreon.com/iluminatorCZ Za projektem stojí Antonín Šlajch. Na streamech přednáší o kritickém myšlení a odhaluje hoaxy a dezinformace.