Václav Klaus mladší je známý kritik dotací a fondů EU. V tom se víceméně shoduje s většinou ODS, která tvrdí, že stát by měl co nejméně zasahovat do života lidí a firem. K této pozici ODS pak přidává ještě velký euroskeptismus, který je v ODS spíše okrajovou záležitostí. Dokonce podporuje i referendum o vystoupení z EU, což jinak je proti základní premisám ODS. Podporuje i zrušení sankcí proti Rusku.

Včera se však tak trochu střelil do vlastní nohy. Ve svém FB příspěvku napsal: „Již nikdy do státní ZOO. Soukromá ZOO Chleby (kus od Poděbrad) – naprosto super. A s nulou Kč z Vašich daní.“

Na to, že je to nesmysl upozornil na svém Facebooku Jan Moláček, který točí reportáže pro Reportéry ČT, moderuje pořad 20 minut pro Český rozhlas Radiožurnál a píše komentáře pro Aktuálně.cz:

Nymburský deník o rozšíření zoo: „Celý projekt vyšel na více než 13 milionů korun. Z toho 9 milionů získal z dotace z Evropské unie.“

Novinky.cz: „Součástí zoo je také nové vzdělávací centrum, které zoo loni otevřela s přispěním dotace z ministerstva zemědělství.“

Web Středočeského kraje 2015: „Zastupitelé kraje schválili v závěru loňského roku poskytnutí dotace ve výši 1,5 milionu korun pro ZOO Chleby na projekt Ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty.”

Pan ředitel zoologické zahrady Franěk osobně v rozhovoru pro web Eportál: „Když už ale dotace existují, tak já jako pravicový člověk o dotace žádám – je to jediná legální cesta jak dostat zpět své daně.“

„Škoda, že pan Klaus nezohledňuje skutečnost, že ty tzv. “Státní ZOO” dlouhodobě pracují například na záchraně některých druhů zvířat či spolupracují s jinými zařízeními na záchraně genofondu a pod. Že nejsou pouhou turistickou atrakcí,“ dodává v komentáři Jaroslav Juryšek.

On i pojem státní ZOO je poněkud zavádějící. Ve většině případů jsou zoologické zahrady příspěvkové organizace, placené různými samosprávami a stát na jejich cod přispívá minimálně. Zrovna zoologické zahrady se snaží své náklady co nejvíce pokrýt ze vstupného a proti neustále vymýšlí nové atrakce pro návštěvníky.

Zpracoval: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.