V souvislosti se zatím největší demonstrací proti opatřením, které se 17. listopadu účastnilo podle odhadů policie asi 10 000 lidí, se šíří i nepovedená fotomontáž. Ta má „prokazovat“, že na demonstraci bylo mnohem více lidí. Ve skutečnosti však prokazuje spíš neschopnost pracovat s programy na úpravu fotografií.

Příspěvek sdílel účet napsaný azbukou. Přestože jde o parodický účet, tisíce lidí šíří fotomontáž zcela vážně. Na špatně upravené fotografii je vidět i dav lidí, který sahá do vyšších pater domů na Staroměstském náměstí nebo zjevně domalovaná vlajka.

Skutečnou fotografii zachycují počet lidí na náměstí vyfotil René Volfík pro Český rozhlas.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.