Na Facebooku se znovu šíří nepravdivý příspěvek, že v Rusku je věková haníce odchodu do důchodu stanovena na 60 let u mužů a 55 let u žen. „V Rusku, v zemi kde je všechno špatně, odcházejí muži do důchodu v 60 a ženy v 55 letech. Vyspělý západ si tento přežitek nemůže dovolit. Najdi chybu,“ vymýšlí si příspěvek, který má tisíce sdílení.

Tato hranice přitom platila jen do roku 2018. „Zmíněná věková hranice pro odchod do důchodu, tedy 55 pro ženy a 60 let pro muže, platila v Rusku od dob Sovětského svazu do roku 2018. Státní duma (tedy dolní komora parlamentu) před pěti lety schválila penzijní reformu, jejíž součástí bylo postupné navyšování věku odchodu do důchodu. V roce 2028 má tak u mužů hranice postupně dosáhnout 65 let a u žen 60 let. Původně návrh dokonce zamýšlel zvýšit věk odchodu u žen na 63 let, později byl ale zmírněn,“ upozorňuje Demagog.cz.

Pokud zkoumáme věkovou hranici odchodu do důchodu, je nutné také brát v potaz hranici dožití. „Ministerstvo financí tvrdí, že průměrný věk dožití je v Rusku zhruba 70 let. Jenže už nedodává, že u mužů je to 64 let. To znamená, že přes 40 procent mužů by se penze vůbec nedožilo, i když celý život platili sociální odvody,” rozčiluje se moskevský nezávislý novinář Ilja Matvejev. „Statistika skutečně příznivá není. V 62 ruských regionech z celkových 85 je průměrný věk dožití mužů nižší než 65 let, a ve třech dokonce nedosahuje ani šedesátky,“ upozorňují Hospodářské noviny.

„Zatímco v Rusku v letech 2022 a 2023 dosahoval věk odchodu do důchodu 61,5 let u mužů a 56,5 u žen, tamní střední délka života byla v roce 2021 odhadována Světovou bankou na 64 let u mužů a na 75 let u žen. Průměrný muž v Rusku by tak zemřel pouze 2,5 roku po dosažení důchodového věku. Podobných výsledků se přitom dobírají i přímo ruské zdroje,“ našel aktuální statistiky Demagog.cz.

A jak je na tom Evropa? „Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) byl v Evropské unii (EU) v roce 2020 průměrný věk odchodu do důchodu 63,5 let pro ženy a 64,3 let pro muže (.xlsx). Průměrná střední délka života ale v roce 2021 dosahovala 82,9 let pro ženy a 77,2 let pro muže. Navzdory pozdějšímu odchodu do důchodu tak muži žijící v zemích EU stráví v důchodu násobně delší dobu,“ doplnil Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.