I do českého prostředí se rozšířila zpráva, že v hlavním městě Lotyška v Rize prý zakázali policisté pokládat květiny k ruské ambasádě po teroristickém útoku v Krasnogorsku. „Když lidé opravdu chtějí památník, může se jím stát cokoli: v Rize policie zakázala k budově ruského velvyslanectví klást květiny a svíčky na památku obětí Crocusu – a Lotyši je začali dávat k obyčejnému stromu přes silnici,“ píše se v jednom z příspěvků. „V Rize policie zakázala nosit květiny a svíčky na památku zabitých v Crocusu k budově ruské ambasády – a tak obyvatelé Lotyšska je začali dávat k obyčejnému stromu přes silnici,“ píše se v jiném.

Ve skutečnosti se nejednalo o nějaký aktuální zákaz týkající se tohoto konkrétního ohavného činu, který se stal v Rusku. Na stejné místo přes ulici lidé pokládali květiny například i po úmrtí Alexeje Navalného. Důvodem je, že po ruské invazi na Ukrajinu je zakázáno se přibližovat k ruské a ukrajinské ambasádě z bezpečnostních důvodů. „Vzhledem k bezpečnostímu aspektu byla například na opačné straně ulice po celou dobu vyjadřována podpora Ukrajině. A tento víkend policie nekladla překážky ani omezení kladení květin před ruskou ambasádou na znamení památky a vyjádření soustrasti s těmi, kteří zemřeli v Rusku,“ napsala místní policie.

„Faktem je, že od konce února 2022 se nikdo nesmí přiblížit k ruskému velvyslanectví v Rize, s výjimkou diplomatů a návštěvníků konzulárního oddělení, a veškeré akce, bez ohledu na účel, se konají naproti, na náměstí poblíž Kongresového sálu přes bulvár Kalpaka. Právě tam se organizovaly akce na památku Navalného, akce solidarity s Ukrajinou a stávkové hlídky proti vměšování Kremlu do vnitřních záležitostí Lotyšska. Plakáty na podporu Ukrajiny byly nedávno umístěny na náměstí naproti ambasádě,“ píše Provereno.

Verzi, že bylo zakázáno lidem pokládat květiny přímo u ambasády zveřejnila ruská tisková agentura TASS.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.