Nejen na Facebooku najdeme příspěvky, které straší před novým registrem dětí. Podle nesmyslných příspěvků se do něj budou zapisovat i údaje o kázeňských prohřešcích nebo vyloučení ze školy.

„Ministerstvo školství chce v ČR zavést celostátní registr všech dětí, žáků, studentů a pedagogických pracovníků. Jaké informace se budou v registru shromažďovat, má být určeno vyhláškou ministerstva školství, nikoliv zákonem. Díky tomu by bylo v budoucnu snazší změnit či rozšířit seznam sbíraných údajů,“ tvrdí jeden z hoaxů. Aeronet dokonce straší údajným kádrováním.

A jak je to ve skutečnosti? Nový registr samozřejmě vznikne na základě zákona, nikoliv vyhlášky. „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy učinilo významný krok směrem k modernizaci a digitalizaci státní správy ve školství. Do meziresortního připomínkového řízení vkládá návrh zákona o registrech ve vzdělávání, který zavádí dva klíčové registry: registr dětí, žáků a studentů (registr žáků) a registr pedagogických a akademických pracovníků (registr pedagogů). Cílem těchto registrů je zajistit včasné a aktuální informace o vzdělávání nejen oprávněným institucím státní správy, ale i samotným občanům. Pokud se podaří tento zákon schválit ještě v tomto volebním období, lze předpokládat, že jeho účinnost nastane již 1. září 2026. Samotné školy by pak měly prostor pro naplnění registrů až do 1. září 2027,“ píše Ministerstvo školství ČR.

„Cílem chystaného registru dětí, žáků, studentů a absolventů není sledovat či kontrolovat občany, ale naopak usnadnit jim komunikaci s úřady. Registr občanům poskytne garantované a aktuální údaje o jejich dosaženém vzdělání. To znamená, že například při žádostech o zaměstnání, nárocích na sociální dávky nebo daňové slevy nebudou muset opakovaně dokládat stejné informace různým institucím,“ uvedla pro Deník mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová. Tvrzení, že registr má ve skutečnosti sloužit ke shromažďování záznamů o prohřešcích a postizích žáků a studentů, není podle ní pravdivé. „Registr bude respektovat pravidla GDPR (tedy zásady ochrany osobních údajů, pozn. red.) a nebude obsahovat citlivé osobní údaje týkající se kázeňských opatření, důvodů vyloučení ze školy nebo jakýchkoli informací, které by mohly být zneužity k takzvanému kádrování,“ sdělila Deníku Fojtová.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.