Kauza, kdy osoby okolo premiéra Andreje Babiše předhodily Lidovým novinám prohlášení poněkud zvláštní neziskové organizace, kterou nikdo nezná, nabírá na obrátkách. V Lidových novinách končí další stálí redaktoři i pravidelní komentátoři.

 „Činit gesta, když je na vás upřena pozornost médií, není zase tak těžké. Z Lidových novin ale odcházejí i další kolegové, o kterých možná ani veřejnost neví. Výpověď už podali Bára Cihelková, šéfka Akademie, Lukáš Rous, editor zvláštních příloh, Ivana Milenkovičová, kolegyně ze zahraničí, která má lví zásluhu na odhalení podvodu s článkem o syrských sirotcích, Milan Rokos, můj skvělý dlouholetý šéf zahraničí, i Marcel Šulek, datový novinář, který pracoval pro celou MAFRu. Pokud vím, všichni se rozhodli náhle a nemají zajištěna žádná lukrativní místa v jiných médiích. Odcházejí jen kvůli vlastnímu svědomí a profesní cti, nikoliv kvůli pěti minutám slávy, kterou zažívám já. Cítí, že Lidové noviny už nejsou prostorem, kde se střetávají názory předních představitelů české i evropské inteligence. Naopak, reprezentanti naší tvůrčí elity jako Martin C. Putna nebo Břetislav Rychlík list rovněž opouštějí. Ještě před vypuknutím skandálu oznámili odchod vynikající Šárka Kabátová a dlouholetý dříč Vojtěch Gibiš. Já ale stále věřím, že se zase jednou v Lidovkách, svobodných Lidovkách sejdeme,“ oznámila na Facebooku Petra Procházková.

 „Lidovým novinám vděčím za mnohé. Vyrostla jsem na nich a v nich, byla to (a vlastně pořád je) srdcovka. Přesto vím, že pro mě nastal čas posunout se dál,“ oznámila svůj konec vedoucí rubriky Akademie Lidových novin Barbora Cihelková.

Na kauzu okolo neziskové organizace, kterou nikdo nezná, upozornil jako první Nový deník. „Europoslankyně Michaela Šojdrová se plete, premiér Andrej Babiš má ohledně nepřijetí syrských sirotků pravdu. Zhruba v tomto duchu se dnes na serveru Lidovky.cz objevil komentář Taťjany Horákové, ředitelky Mezinárodního dětského kříže. Ta o sobě tvrdí, že ona a její organizace přímo pomáhaly v několika válečných konfliktech. Text následně přebraly Parlamentní listy, které v titulku organizaci dokonce zaměnily za “Červený kříž”. Článek z Lidovek následně zmizel a stáhly jej posléze i Parlamentní listy. Samu Horákovou ani její organizaci české neziskovky pomáhající uprchlíkům neznají,“ psal nedávno Nový deník.

 „Domníváme se však, že skutečný problém nepředstavuje to, že by LN a Lidovky.cz „naletěly“ T. Horákové či osobě, která text jejím jménem publikovala, nýbrž to, za jakých okolností se tento článek do redakce vůbec dostal. Považujeme za nezbytné vyjasnit, za jakým účelem, kdy a prostřednictvím koho byl text redakci zaslán a komu konkrétně byl adresován. Zvláště v atmosféře vyhrocené veřejné diskuse na toto téma je třeba vyjasnit, proč nebyl text podroben standardním mechanismům interní kontroly. Zároveň apelujeme na vedení redakce, aby doložilo, v jaké podobě byla získána reakce A. Babiše pro článek „Taťjana Horáková: tajemná lékařka s týmy chirurgů, kterou nikdo neviděl“. Jmenovitě to, kdo z členů redakce s A. Babišem či jeho spolupracovníky za tímto účelem komunikoval a zda bylo jeho stanovisko pouze doplněno do připravovaného textu, nebo byl jemu či jeho spolupracovníkům celý text zaslán k revizi, případně upraven na základě pokynů A. Babiše či jeho spolupracovníků,“ píše se ve společném prohlášení Petra Procházková, Ivana Milenkovičová a Milan Rokos.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com