Poměrně virálně se mezi šiřiteli konspiračních teorií začal objevovat příspěvek, že prý děti v Itálii se učí o ovlivňování počasí. „Aby vznikl déšť, piloti z meteorologické služby létají nad mraky, kde rozprašují speciální chemické směsi, které zmrazují drobné kapky vody v oblacích a mění je na kusy ledu tak těžké, že padají. Když padající kusy ledu projdou horkým vzduchem, rozpustí se ve velké kapky vody, a tak vzniká déšť,“ stojí v příspěvku s tvrzení, že věty se nachází v učebnici.

Příspěvky samozřejmě naprosto ignorují text kolem a vybírají si jen tuto pasáž. Celý předchozí odstavec je věnován přirozenému koloběhu vody. Tedy, kdy k oběhu dochází účinkem sluneční energie, zemské gravitace a rotace Země. Voda se vypařuje z oceánů, vodních toků a nádrží, ze zemského povrchu (výpar, evaporace) a z rostlin (transpirace), dohromady se používá pojem evapotranspirace. Probíhá také výpar z ledu (sublimace) a tvorba drobných krystalek ledu (desublimace).

Protože se jedná o učebnici pro děti a pravděpodobně hlavně „mladé vědce“, dočteme se tam i o dalších „možnostech“. O vyvolávání deště indiány a čaroději, a v neposlední řadě i o možné chemické cestě pomocí tzv. osévání mraků používajícímu jodid stříbrný, jehož částečky na sobě kondenzují vodní páru v podobě ledových krystalků a na zem dopadají v jako dešťové kapky. Prý k tomu sahá v čase globálního oteplování, stoupajících teplot a rozsáhlých období sucha čím dál více zemí.

Faktem je, že tyto experimenty probíhají. Ale faktem také je, že jde o okrajovou velmi nákladnou záležitost. Kdyby to byla běžná praxe, nebyl by problém si takto pomoci například při rozsáhlých požárech.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.