Začátkem června odvysílala italská televize Sky TG24  reportáž s názvem „Válka na Ukrajině, otázka ruských kolaborantů“. Pokus italského novináře naznačit, že za tragédií v Buči mají být údajně ukrajinské ozbrojené síly, ruský První kanál nadšeně přijal a na základě této reportáže vytvořil vlastní příběh.

Novinář Jacopo Arbarello navštívil město zničené ruskými jednotkami, kde na kameru hovořil s vojákem, který se podílel na jeho osvobození. Téma reportáže bylo velmi zajímavé – novinář se chtěl dozvědět více o spolupracovnících, kteří by mohli pomoci ruské armádě k palbě a poskytnout informace o nasazení ukrajinských jednotek. Jacopo Arbarello ve své zprávě uvedl, že „kolaboranti byli všude, zvláště na začátku ofenzivy, kdy Rusové bombardovali hlavní město ze vzduchu a útočili ze všech stran“. Viktor Litovchenko, ukrajinský voják, který pomohl italskému novináři dozvědět se více na místě, potvrdil, že fakta o kolaboraci byla skutečná. „Ano, v Buči byli kolaboranti, vyhledali jsme je a předali policii. Jsou však i další, kteří utekli nebo se stále skrývají, “ řekl Viktor.

Italský novinář si ale později jeho svědectví vyložil poněkud jinak. Zpráva Sky TG24 nakonec naznačuje, že někteří nebo významný počet civilistů zabitých v Buči mohli být proruští kolaboranti. „Z ukrajinského pohledu jsou to zrádci a o jejich osudu ve válce bylo předem rozhodnuto,” řekl italský novinář. Bez důkazů, které by takové případy podporovaly, novinář výslovně uvádí, že ukrajinská armáda mohla spáchat genocidu na civilistech v Buči, a naznačuje, že někteří civilisté jí mohli být zabiti. Tento závěr zaznívá i přesto, že Viktor Litovčenko ve zprávě potvrdil, že kolaboranti byli předáni policii a že ukrajinská armáda mohla takové práce v terénu provádět až po osvobození Buči od ruských okupantů.

Zpráva Sky TG24 o osvobozené Buči tak podporuje ruskou propagandu, že ukrajinské ozbrojené síly údajně provedly masakr civilistů při nastolení kontroly nad Bučou. Tato teorie umožňuje Rusku novým způsobem vysvětlit přítomnost těl zabitých civilistů v ulicích Buči – odtud prý přišli po ústupu ruských jednotek.

Jak víte, Buča byla obsazena ruskými jednotkami od konce února do 1. dubna. První video civilistů zabitých ruskou armádou bylo zveřejněno 1. dubna, kdy ukrajinské jednotky mohly bez překážek vstoupit do města. Verzi, že mrtvá těla byla na místo přivezena později, opakovaně vyvrátila svědectví kriminalistů, lidskoprávních aktivistů a novinářů světových médií, kteří místo tragédie navštívili. Četná svědectví od místních obyvatel a satelitní snímky v oblasti kolem města Buča potvrzují skutečnost, že obyvatelstvo na předměstí Kyjeva bylo týráno ruskou armádou.

Překroucená zpráva Jacopa Arbarella se pro ruskou propagandu ukázala jako velmi cenná. Ruská média s odvoláním na závěry italského novináře napsala, že „západní narativ zpravodajství o konfliktu na Ukrajině se aktivně transformuje“. “Zda bylo důvodem vynucené uznání skutečného stavu věcí, nebo nestoudný pokus podmazat Rusko u jednacího stolu – čas ukáže,“ –  píší ruští propagandisté ​​z RT.

Více na webu StopFake


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.