Aneb autentické svědectví o zákeřných plánech Islámského státu, které se narodilo na Slovensku. 

Autorem článku je analytický tým Manipulátoři.cz.

Původním zdrojem, který k nám zaslal jeden ze čtenářů k ověření, byl text z webu prvopodstata.com. V článku s dramatickým názvem: POZOR !! !! ! V Evropě začala válka…. se mimo jiné dočteme: ( ponecháváme v původní podobě, včetně chyb )

Turecký novinář Mehmet Akhul přinesl autentické svědectví o plánech a jejich realizaci přímo z centra bojů tak zvaného Islámského státu z oblasti střední Sýrie. Rok a půl tam působil pod jménem Mohamed Akhe jako bojovník tzv. Islámského státu (kalifátu). Sám označuje tzv. Islámský stát (ISIS) jako podvod řízený zahraniční tajnou službou.

Ve vedeníI SIS jsou lidé trénováni v zahraničí a někteří dokonce i takoví, co byli už zatčeni americkými vojsky v Iráku a později propuštěni. Jejich identita je poměrně málo známá a těžko zjistitelná.

Uprchlická krize je podle Akhula organizovanou, připravovanou ISIS na převezení armád ISIS do Evropy. Všechny akce s dětmi a ženami jsou zastírací manévr, který má uklidnit veřejné mínění v Evropě a zvednout vlnu solidarity.

Cílem mají být samozřejmě nejvyspělejší ekonomiky EU.Bojovníci ISIS mezi sebou komunikují prostřednictvím mobilních GSM telefonů v síti Spojených Arabských Emirátů Etisalat, které mají zaplacené přímo z ISIS. Tím je také vyřešena záhada, jak mohli takzvaní chudí uprchlíci komunikovat mezi sebou  zmoderních smartphonů celé týdny v roamingovém režimu, přičemž neměli peníze údajně na nic….

Podle svědectví Akhula je v Evropě odhadem více než 450 tisíc bojovníků ISIS, z nichž je přibližně 80% aktivních. Ostatní se skrývají nebo jsou mimo kontrolu velitelů ISIS.

…Mehmet Akhulje momentálně (situace o18:30) napolicejnímředitelství v Ammánu a podle mluvčího policejního ředitelství sestále neví, kdy a zajakých okolností bude propuštěn. Informace čerpáme ze zdrojů ammánské pobočky Al Jazeera i od spolupracovníků v Káhiře a Ammánu.

Screenshot: Prvopodstata
Screenshot: Prvopodstata

A tak dále. O tom, že svým zdrojům nevěří ani samotní provozovatelé webu vypovídá úvodní komentář redakce prvopodstata.com:

…..posuďte sami článek, který je brán z odposlechů.  Informace čerpáme ze zdrojů ammánské pobočky Al Jazeera i od spolupracovníků v Káhiře a Ammánu. Jestli to skutečně takto je, nemáme moc času na jakékoliv přípravy. Ale prosím bylo by dobré o tom vědět, a popřípadě přeposlat dalším lidem nechť si utvoří vlastní názor. Zařadil jsem pod téma konspirace, i když to žádné konspirace pravděpodobně nejsou…. )

Celý text je uzavřen obligátní výzvou ke sdílení:

POSÍLEJTE DÁL, AŤ TO VÍ CO NEJVÍC LIDÍ!!! 

DO EVROPY NEJDOU ŽÁDNÍ ZOUFALÍ IMIGRANTI, PRCHAJÍCÍ PŘED VÁLKOU, ALE OTROKÁŘI A VRAZI NÁS ,NAŠICH DĚTÍ ANAŠICH VNOUČAT!!!

Obsahem se článek příliš neliší od zpráv, na které jsme na webu Prvodpodstaty zvyklí, tedy poplašné zprávy, konspirace a tak podobně. Zaujal nás však výrazný merkant – a to jméno tureckého novináře, jehož jsme se rozhodli prověřit.

A tak jsme začali své pátrání po novináři Mehmetu Akhulovi a sledovali cestu poplašných zpráv po síti. Našli jsme však jen uzavřený cyklus samopotvrzujících se informací, který živí sám sebe.

Hledá se Mehmet

Záhy se ukázalo, že zjistit něco o Mehmetu Akhulovi alias Mohamedu Akhe, tureckém novináři je nemožné. Zpráva není nijak ozdrojovaná, než zmínkou o deníku Al-Ahram, kde je ovšem jakákoli zmínka o tomto novináři nedohledatelná.

Vysvětlením může být, že jméno Akhul v turečtině vůbec neexistuje, napsal ve svém vyjádření Mustafa Gundogdu, překladatel a člen rady tureckého Renaissance Institute, který během šetření potvrdil, že informace o dané osobě se vyskytují především ve slovanských jazycích, nikoli v turečtině.

Existenci záhadného novináře potvrzuje jediný zdroj. A tím jsou tzv. alternativní weby ( české, slovenské, v menšině německé, polské a holandské), které v kruhu odkazují jeden na druhý jen proto, abychom se nakonec ocitli zpátky v česko-slovenském prostoru. Spolu s nimi je zprávou o údajném novináři spamována celá řada diskuzí naskrz českým internetem.

Jak se šíří poplašné zprávy – časová posloupnost článků

V Evropě začala válka! Evropa mobilizuje! Šokující pravda: Teroristé jsou tajně v celé Evropě! Víme všechno! – to jsou jen některé z titulků, pod kterými se poplašná zpráva začala šířit.

Pojďme se podívat na samotné lavinovité šíření tohoto hoaxu.

Článek nasbíral stovky sdílení, překročil několik státních hranic a velice rychle se rozšířil po názorově blízkých webových portálech. Pozoruhodné jsou zejména rychlé překlady do němčiny a holandštiny.

Zpátky na Slovensko

Autorství poplašné zprávy lze tedy s největší pravděpodobností skutečně připsat slovenskému webu, který je však anonymní. Respektive zprávy jsou podepsané jménem Bodo Greim, údajným spolupracovníkem DENNÍKa POLITIKA, o kterém však nikde není jakákoli zmínka. Ani informace o doméně nepřinesly žádný průlom, registrátor je skrytý. Data potvrdila pouze umístění serverů na Slovensku.

whois_

Nicméně denikpolitika.sk se k autorství a prvenství také s radostí sám přiznává:

„Viac informácií prinesú spravodajské portály vo večerných hodinách. Akhul je momentálne vypočúvaný v Jordánsku políciou v Ammáne a tá zaviedla úplné embargo na informácie. DENNÍK POLITIKA je prvý, ktorý prináša túto šokujúcu informáciu! Dnešná šokujúca správa prevzatá z denníka Al Ahram hovorí za všetko. Turecký novinár Mehmet Akhul priniesol autentické svedectvo o plánoch a ich realizácii priamo z centra bojov takzvaného Islamského štátu z oblasti strednej Sýrie.“

Horúca správa V EURÓPE ZAČALA VOJNA Denník politika

Aktualizace 26.02.:

Poohlédli jsme se po stopách sdílení FB příspěvků Denníku Politika, z kterého vyplynulo jméno Mariana Zaboje, který má ve veřejných informacích na svém FB profilu uvedeno – redaktor Denník Politika  ( viz obr. dole ). Netvrdíme, že právě on je autorem inkriminovaného článku, je jedním z lidí spojených s tímto webem. Je také jediným člověkem, sdílícím všechny články, z čehož se dá usuzovat na výrazné zapojení v chodu Denníku. 

Screenshot FB
Screenshot FB

Při dalším zkoumání se potvrdilo, že autorů uvedeného webu je však víc:

Authors Denník politika

Je třeba zabít Mehmeta

26. října byl podle zpráv Deníku Mehmet po dvoudenním pobytu na policejním ředitelství v Ammánu propuštěn a jako chráněný svědek se pod dohledem jordánské policie zdržuje na neznámém místě.

12. prosince vychází na stejném portále další zpráva o Mehmetovi. Tentokrát se nacházel na neznámém místě a o jeho osudu informují Turci, ačkoli je stále v Jordánsku.

“Aby som sa vrátil k podstate: Aj naďalej sledujeme a analyzujeme výpoveď tureckého žurnalistu a bývalého bojovníka ISIS Mehmeta Akhula. Ten je podľa nášho spolupracovníka Greima stále na neznámom mieste ale v kontakte s tureckými oficiálnymi miestami, ktoré aj informácie, ktoré poskytol – posunuli ďalej. To, že francúzske úrady reagovali tým, že všetko ignorovali a nechali sa nachytať – je dnes dobre známe. Turci potvrdili, že Francúzov a Belgičanov informovali.”

Ale nakonec – jak rychle se jméno objevilo, tak rychle i zmizí.

14. ledna 2016 totiž přináší slovenský web zdrcující zprávu. Novinář Mehmet Akhul je znovu nezvěstný a velmi pravděpodobně mrtvý.  http://dennikpolitika.sk/archiv/2929

Turecký novinár, ktorý sa vzdal jordánskej polícii 22.10.2015 a krátko na to bol vypočúvaný a držaný pod policajnou ochranou mal zahynúť pri prevoze z ammánskej väznice na miesto, kde mal byť podrobený ďalšiemu obvineniu a vyšetrovaniu jordánskych orgánov.  Podrobnosti smrti Mehmet Akhul zisťujeme. 

ISIS je podľa jordánskych zákonov teroristická organizácia a členstvo v nej sa tresce ťažkým žalárom, podľa úlohy, ktorú obvinený hral.

ŠOKUJÚCA SPRÁVA Spolupracovník DENNÍKa POLITIKA je mŕtvy. Ďalšia obeť VOJNY Denník politika_

Shrneme-li si Mehmetův osud:

  • 1. zpráva: Mehmed vypovídá na policii v jordánském Ammánu. Ta zavádí embargo na informace. Den poté veškeré informace zveřejňuje slovenský web jako první a jediný.
  • 2. zpráva: Mehmed po dvou dnech propuštěn, umístěn pod policejní ochranu.
  • 3. zpráva: Mehmed se ocitl na neznámém místě, je ale v kontaktu s tureckými úřady
  • 4. zpráva: Mehmed držený pod policejní ochranou v Ammánu zahynul při převozu z Ammánské věznice, aby mu bylo sděleno další obvinění. Tím se stal nezvěstným a pravděpodobně mrtvým.

Není třeba příliš zdůrazňovat, že všechny zprávy byly publikovany bez uvedení jediného prověřitelného zdroje. Přesto je velice pravděpodobné, že Mehmetovo „svědectví“ bude kolovat internetem ještě několik dalších let. A kdo ví – třeba se dočkáme i jeho zázračného zmrtvýchvstání.

PS:

Pokud se DenikPolitika.sk rozhodne podělit se s námi o informace a doložit svá tvrzení, budeme je rádi publikovat.

( autor: Tým manipulatori.cz )


administrator

Tým manipulatori.cz