Už několikrát jsme psali, že se šíří vymyšlené příběhy o požárech elektroaut. Některá média nyní přinesla zprávu, že podobná událost se stala také v České republice. „Autu na rušné křižovatce explodovala baterie, řidička stihla plamenům utéct,“ psal v nadpise Idnes.cz. „Vozu v Brně za jízdy explodovala autobaterie, incident zachytila kamera,“ psal pro změnu v nadpise web Brňan.cz.

S jak to bylo ve skutečnosti? Auto nebylo elektrické a ani podle zjištění hasičů za požár nemůže baterie. Jak Novinkám řekl mluvčí hasičů Petr Příkaský, vyšetřovatel hasičů dospěl k předběžnému závěru, že na vině požáru byla závada v motorovém prostoru, nikoli výbuch autobaterie. Od požáru podle hasičů zřejmě explodovala pneumatika. Po příčině požáru také pátral server InSmart.cz, hořící vůz byl značky Fiat Bravo, tedy bez ohledu na přesný typ se jednalo o auto se spalovacím motorem. Ten se totiž přestal vyrábět už v roce 2014 a nikdy nebyl vyroben v elektrické nebo hybridní verzi.

Příběhy o požárech elektromobilů se šíří poměrně často. „Například v létě jsme informovali o požáru na nákladní lodi Fremantle Highway, která převážela 12 tisíc automobilů, z toho necelé 4 tisíce elektromobilů. Ohledně příčiny požáru měli kritici elektromobility okamžitě jasno. Jenže pozdější vyšetřování ukázalo, že požár vznikl na palubě, kde vozy s elektrickými motory vůbec nebyly, a naopak paluba s elektromobily zůstala téměř nepoškozená a ohněm nezasažená. Elektromobily zkrátka nehoří tak moc často, jak si lidé „rádi“ myslí. Například podle statistik z Norska, které patří v adopci elektromobility mezi celosvětovou špičku, je požár elektromobilu pětkrát méně pravděpodobný než u fosilního protějšku,“ píše web Obnovitelně.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.