Vlnu zděšení vyvolal článek deníku The Telegaph, že podle nařízení lékaři v Británii před radiologickým vyšetřením se musí ptát i mužů, zda jsou těhotní. Dne 11. srpna 2024 zveřejnil tento britský web na svých webových stránkách článek s titulkem “Zaměstnanci Národní zdravotní služby (NHS) byli instruováni, aby se před rentgenem zeptali mužů, zda jsou těhotní”. Publikace pojednává o některých nových doporučeních, která vyžadují, aby radiologové v mnoha nemocnicích ve Velké Británii kontrolovali, zda pacienti jakéhokoli pohlaví ve věku od 12 do 55 let čekají dítě. Uvádí se, že předpisy byly změněny po incidentu, kdy trans muž, který o těhotenství nevěděl, podstoupil CT vyšetření. Není známo, zda to vedlo k nějakým důsledkům pro zdraví plodu, ale v rámci politiky inkluze pro transgender, nebinární a intersexuální osoby byli lékaři údajně instruováni, aby se v každém případě ptali na těhotenství, a to nejen na základě vzhledu pacientky a verbální sebeidentifikace.

Podle příručky je to však jinak. Příručka Britské společnosti radiologů (SoR) uvádí, že pokud pacient v dotazníku uvede, že se narodil jako muž, je každému radiologovi zřejmé, že se nemusí ptát na těhotenství. Pokud bylo pohlaví pacienta při narození určeno jako ženské, měl by lékař taktně zjistit, zda je pacient těhotný, a pokud je to nutné, informovat o rizicích. Dotyčná příručka není nová – SoR ji zveřejnila již v roce 2021. K dokumentu byl připojen formulář dotazníku, který má vyplnit každý pacient, kterému byl předepsán rentgen. První a druhá otázka se týkají toho, jak má lékař návštěvníka oslovovat a jaká zájmena použít. Třetí je, jaké pohlaví měl pacient při narození, a na tuto otázku musí odpovídat pouze pacienti ve věku 12 až 55 let. K dispozici jsou dvě možnosti odpovědi: mužská a ženská. Ve stejném odstavci dotazníku je uvedeno: “Pokud víte, že jste se narodili s fyzickou odchylkou v sexuálních znacích nebo intersexuální variabilitou, informujte radiologa.” Po kritice ze strany SoR novináři The Telegraph svůj článek aktualizoval.

Zdroj: Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.