Na Facebooku se šíří další nepravdivá zpráva. „V Brazílii havarovalo letadlo s osmi onkology, kteří jeli na konferenci diskutovat problematiku nárůstu onkologických onemocnění po očkování. Náhoda?“ ptá se David Moos z uskupení Stačilo. O tom samém informují i další.

A realita? V pátek 9. srpna došlo k tragické nehodě, kdy se zřítilo letadlo společnosti Voepass Linhas Aéreas, které mířilo z letiště Cascavel v Paraná do São Paula. Na palubě bylo 57 cestujících a 4 členové posádky. Všichni bohužel zemřeli. Zemřelo i 8 profesorů, lékařů a student Státní univerzity v Londrině. Podle všeho nevypadá, že by cestovali na nějakou konferenci, využili jen pravidelný let. Rozhodně se navíc nejednalo o 8 onkologů a lidi z různých profesí.

„S hlubokou lítostí oznamuje Státní univerzita Western Paraná (Unioeste) úmrtí profesora Dr. Edilsona Hobolda z kurzu tělesné výchovy v kampusu Marechal Cândido Rondon; Profesor Deonir Secco z oboru Zemědělské inženýrství v kampusu Cascavel; Profesorka Raquel Ribeiro Moreira z postgraduálního programu literatury na kampusu Cascavel; profesor v důchodu José Roberto Leonel Ferreira z Univerzitní nemocnice Západní Paraná – HUOP v Cascavelu; lékařka z dětské JIP HUOP a absolventka kurzu medicíny na Unioeste, Sarah Sella Langer a Mariana Comiran Belim, také absolventka kurzu medicíny z kampusu Cascavel a lékařka intenzivní péče na JIP pro dospělé HUOP. A bývalé studentky Ana Caroline Redivo z administrativního kurzu v kampusu Cascavel a Hadassa Maria da Silva z kurzu účetních věd v kampusu Cascavel. Profesoři, lékaři a bývalí studenti byli na letu 2283 letecké společnosti Voepass Linhas Áreas, který letěl z regionálního letiště Cascavel na mezinárodní letiště Guarulhos v São Paulu a zřítil se v obci Vinhedo,“ uvedla univerzita ve výčtu 8 úmrtí.

Je tedy zřejmé, že se nejednalo jen o lékaře a specializace lékařů byla odlišné oproti tomu, co uvádí české příspěvky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.