Na Facebooku se šíří různé návody jak údajně rozpoznat, že produkt obsahuje hmyz. S jedním takovým přispěchal i profesor Peter Staněk, který je znám dezinformacemi o globální změně klimatu nebo Ukrajině.

Produkty z hmyzu prý poznáme tak, že obsahují štítky E120 a E904. Jenže i to je při nejmenším zavádějící. Emulgátor 120 je zkratka pro karmín nebo košelin. V tomto případě jde o přírodní červené barvivo vyráběné z vysušených těl hmyzu červce nopálového. Je pravdou, že souvislosti s karmínem se mluví o určitý zdravotnických rizicích, vše je však ve stádiu spekulací. Vzhledem k poměrně vysoké ceně je často nahrazováno jinými barvivy. Někdy jsou za E120 chybně označována i anthrachinonová barviva, která jsou vyráběna synteticky. Každopádně produktům, kde je E120 je skutečně lepší se vyhnout.

Jinak tomu je u šelaku. Ten je vyráběn pouze ze hmyzích výměšků, nejde tedy o rozemletý hmyz. Mluvit v tomto případě o produktu z hmyzu je podobné jako u medu. Šelak je přírodní živice, získávaná z výměšků samičky červce lakového (Kerria lacca), který se vyskytuje v lesích v Indii a Thajsku. Červec pomocí tohoto sekretu chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí. O nebezpečnosti této látky není nic známo.

Nutno dodat, že tyto emulgátory se používají už léta a nemá to nic společného s možností používat mouku vyráběnou ze hmyzu. V této souvislosti je často zmiňována i látka chitin, která je bezpečná.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.