Na Facebooku se objevuje poplašná zpráva líčící údajný útok pěti vlků na člověka. „V neděli 12.3. došlo v Krušných horách nedaleko Chomutova k bezprecedentnímu napadení člověka skupinou vlků. Lesník a myslivec těžil v porostu dřevo, když jeho loveckého psa napadla skupina pěti vlků.,“ píše se v příspěvku.

Ve skutečnosti se jednalo o kousnutí jedním zvířetem, údajně vlkem. „Podle údajů, které má AOPK ČR nyní k dispozici, mělo včera dojít k incidentu, při kterém se jedno z pěti zvířat, údajně vlk, mělo oddělit při spatření psa na louce od ostatních a pokoušelo se na psa zaútočit. Majitel psa si před zvíře sedl do podřepu a prý se snažil zvíře zaplašit klackem. To se mělo pokoušet dostat blízko k psu a přitom jeho majitele, který byl v podřepu, zasáhnout zuby na ruce. Pes je v pořádku, ruka jeho majitele byla podle informací AOPK ČR ošetřena,“ píše Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Není tedy jisté, že se jednalo o útok vlků. Vlci se obvykle lidí bojí. „Pro hodnocení obdobných problematických situací připravila AOPK ČR pohotovostní plán, který je nyní před schválení ministerstvy. Pokud by došlo k nestandardnímu chování, ze kterého vyplývá, že vlk ztratil před člověkem respekt, měl by být podle tohoto plánu z populace odstraněn,“ píše dále agentura.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.