Na Facebooku je hojně sdíleno video, na kterém hovoří Miroslav Kříženecký.  Kříženecký byl do konce 80. let členem Komunistické strany Československa. Nástupnickou Komunistickou stranu Čech a Moravy, za kterou přitom v roce 2002 kandidoval na prezidenta, po listopadu 1989 kritizoval, ale komunismus nikoli. Jako advokát pracoval pro ruskou ambasádu a obhajoval i estébáky obviněné z podílu na smrti faráře Josefa Toufara. Kříženecký sloužil komunistické vojenské prokuratuře.

Kříženecký hájí i komunistický režim a vpád vojsk Varšavské smlouvy. „Osmašedesátý rok vnímáme jen jako okupaci Ruskem, ale tady byl ohrožen celosvětový mír. Kdybych kritizoval celých 40 let, musel bych plivnout na svůj život,“ vyznal se v době, kdy kandidoval na prezidenta. Kříženecký se nikdy nevzdal Marxova učení, jen si postěžoval, že z jeho díla vytrhneme jen to negativní. „Přitom je tam spousta pozitivních věcí aplikovatelných i dnes,“ míní. Dnes odmítá, že za jeho aktivitami stojí jakákoli mocnost.

Video, které se šíří, pochází z videa se známým dezinformátorem Stanislavem Novotným. Novotný dnes patří mezi čelní reprezentanty kremelské lobby. Ve svých pořadech dává často prostor antisystémové scéně usilující o vyvázání Česka z „koloniálního jha“ západních struktur, k níž patří i svolavatelé demonstrací na Václavském náměstí.

Je předsedou Asociace nezávislých médií, sdružující také různé konspirační weby. Řada podobných médií často šíří negativní Pavlův obraz, což jistě není náhoda. Proruský aktivista Ladislav Vrabel označil Novotného za hlavu „důležité tajné organizace Karlova legie, sdružující 80 až 100 členů, kde se scházejí odborníci a politici, zejména z SPD“, která usiluje o změnu režimu. O převlékání kabátů hovoří bývalý disident Novotný, který v posledních letech ostře otočil a otevřeně hájí zájmy Ruska i po invazi na Ukrajinu.

Absurdnost tvrzení ve videu dokresluje fakt, že Petr Pavel prý souhlasil s pádem vojsk Varšavské smlouvy. V roce 1961 přitom teprve narodil. V době okupace mu tedy bylo 7 let.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.