Britští vyšetřovatelé nedávno obvinili z útoku na rodinu Skripalových dva občany Ruské federace. Konkrétně jde o Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Velká Británie vydala na osoby evropský zatykač. Britští vyšetřovatelé tvrdí, že mají přesně zmapovaný pohyb těchto osob od příletu do Velké Británie až po jejich odlet. Tvrdí, že vědí přesně, kdy do ruští občané do Salisbury přijeli a otrávili rodinu. Britská policie našla stopy novičoku v hotelu, kde Rusové bydleli. Britská premiérka Tereza Mayová opět obvinila z útoku Rusko a tvrdí, že Alexandr Petrov a Ruslan Boširov byli agenty ruské tajné služby GRU.

S „vysvětlením“ však přišli okamžitě ruští trollové. Na Facebooku se šíří následující hoax:

 „Na sociálních sítích se začal šířit vskutku vtipný příběh. Dva ruští agenti vojenské rozvědky GRU, jež britská policie obvinila z otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala nervovým plynem novičok, jsou prý herci Paul Collinson a Jeffrey Fields. Navíc záběry z bezpečnostních kamer, které Britové ukázali jako důkaz, prý pocházejí ze seriálu KGB Spy, který se vysílal v Británii kolem r. 2000. Toto šokující odhalení měl prý zveřejnit britský producent Michael Killigan na Facebooku, avšak jeho příspěvek byl smazán. (Cenzura !!!)“ píše Adam Bučko na blogu slovenského Deníku N.

 „Producent jménem Michael Killigan totiž neexistuje. Stejně tak herci se jmény Paul Collinson a Jeffrey Fields neexistují a podobně neexistuje ani britský seriál KGB Spy. K tomuto zjištění dospěl deník The Sun. Později se zjistilo, že na fotce, kterou ruští trollové šíří jako důkaz svého tvrzení, jsou herci Gábor Koncz a Ed O’Ross v Schwarzeneggerově akčním filmu Red Heat (Červené horko) z roku 1988. To, že se ani trochu nepodobají obviněným ruským agentům, už je jen malý detail. Stačí to na to, aby to ruští trollové sdíleli a ukazovali nám ovcím “pravdu” o zlých Britech, kteří se nás snaží obalamutit a poštvat proti Rusku,“ dodává Bučko.

Více si o hoaxu můžete přečíst také v angličtině zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.