Na sociálních sítích se aktuálně hojně šíří příspěvky, které tvrdí, že z nově osvobozených území utíká spousta lidí do Ruska. Má se tak dít po aktuální protiofenzivě ukrajinské armády. Toto lze samozřejmě těžko ověřit. Je možné, že lidé, kteří skutečně na dosud okupovaném území kolaborovali s Ruskem a okupační armádě pomáhali, se nyní bojí reakce Ukrajinců. Jiné záběry samozřejmě ukazují, že velká část lidí osvoboditelskou armádu vítá.

Přestože Rusko deklaruje, že je zemí, která přijímá největší počet ukrajinských uprchlíků, údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ukazují, že většina Ukrajinců, kteří zemi opustili, ve skutečnosti uprchla jinam než do Ruska. Dřívější tvrzení na Facebooku, že „většina“ ukrajinských uprchlíků odešla do Ruska, jsou tedy lživá. Z více než 7 milionů uprchlíků z Ukrajiny šlo přes 2,4 milionu do Ruska – neboli 34 %, což znamená, že většina (66 %) uprchlíků směřovala do jiných zemí než do Ruska.

„Čísla UNHCR vycházejí z údajů poskytnutých Rusy. Je velmi obtížné je ověřit. Jsem přesvědčen, že mezi ně patří i nucené deportace z dočasně anektovaných regionů,“ říká prof. Maciej Duszczyk, člen vědecké rady Centra pro výzkum migrace Varšavské univerzity. Ve zprávě zveřejněné 1. září 2022 organizace Human Rights Watch (HRW) upozornila, že ruské síly násilně přesouvají ukrajinské civilisty do Ruska nebo hluboko do oblastí patřících Ukrajině, ale okupovaných Ruskem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.