Na webu Otevři svou mysl a Badatel se před pár dny objevila zrecyklovaná reportáž ČT2 „Utajená data o očkování“. Reportáž pochází z pořadu České televize Nedej se z roku 2015. Tehdy neobjektivnost reportáže konstatovala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílaní (RRTV) upozornila Českou televizi na porušení zákona kvůli reportáži o očkování v pořadu Nedej se. Rada veřejnoprávní televizi vytkla to, že v příspěvku dostali prostor prakticky pouze kritici současného systému očkování.

Televize v pořadu mj. uvedla, že některé vakcíny mohou způsobovat poruchy centrálního nervového systému a následně těžká onemocnění. Poukázala při tom na podvod s falšováním dat uvnitř amerického Úřadu pro prevenci a kontrolu nemocí. Tamní vědci údajně řadu let tajili data prokazující zvýšené riziko autismu u chlapců očkovaných v raném věku jedním typem vakcíny.

Rada ve správním řízení televizi vytkla, že v reportáži dostatečně nezazněly názory odborníků z řad zastánců současného systému očkování. “Pořad prezentoval jasný, předem stanovený postoj a jako takový jej lze považovat za předpojatý a snažící se ovlivnit postoje diváka ve prospěch záměrů tvůrců. Neposkytl tedy objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,” uvedla nyní RRTV.

Jak upozorňuje Pavel Kasík z Technetu Idnes.cz, v reportáži se nachází spousta nepravdivých informací. Reportáž například tvrdí, že „vědci ze CDC (amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí) řadu let tajili data prokazující zvýšené riziko autismu u chlapců očkovaných v raném věku vakcínou MMR.“  Faktem je, že data vědci netajili, protože byla dostupná na vyžádání. Kdyby dostupná nebyla, k této „kauze“ by vůbec nedošlo. Brian Hooker měl tato data k dispozici, když udělal svou reanalýzu. Doktorka Gandalovičová navíc neuvedla, že Hookerova studie byla krátce po vydání v odborném časopise editory tohoto časopisu stažena (tzv. retrakce) pro střet zájmů a chyby v metodice. Celý velmi obsáhlý rozbor je uveřejněn na webu Technet. Další rozbor udělala i Ludmila Hamplová na Zdravotnickém deníku. Přečtěte se také o neexistující souvislosti mezi vakcínou a autismem nebo o nárůstu autismu nesouvisejícím s očkováním.

Zdroj: Iluminátor


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.