Protesty v USA vypukly bezprostředně po úmrtí George Floyda a pokračují i ​​nadále. Zároveň se informačním prostorem šíří hoaxy a konspirační teorie schopné ještě více eskalovat napětí. Twitter se tato nepravdivá tvrzení snaží redukovat.

O amerických protestech proti rasové diskriminaci, které přerostly do pouličních nepokojů, jsme vás informovali již několikrát. Ať už šlo o  hoaxy, které se šířily během protestů, nebo o konspirační teorie, zahrnující i verzi s Georgem Sorosem.

“Blackout” po americku

V současné době americká síť Twitter blokuje profily šířící hoax týkající se protestů. Konkrétně ty, které sdílely hashtag #DCBlackout, odkazující na údajný výpadek internetu a komunikačních sítí, jehož cílem mělo být potlačení protestů. Pro zmíněný výpadek internetu ve Washingtonu DC však neexistuje žádný důkaz. Narušení nezachytila ​​ani služba, která má monitorování internetu na starosti. Proto Twitter zablokoval stovky účtů, které hashtag #DCBlackout sdílely.

Jak z příručky

Šíření klamavého hashtagu bylo jako z dezinformační příručky. Zpráva o blackoutu se původně objevila na sociální síti Twitter, přičemž panické zprávy se rychle dostaly i na Facebook, Reddit a Instagram.

Přestože pro dané tvrzení neexistovaly žádné důkazy, #DCBlackout se ocitl až v 500 000 tweetech sdílených 35 000 unikátními profily. Někteří uživatelé, kteří hashtag sdíleli, nejen že nebyli z Washingtonu DC, ale dokonce ani z USA. Navzdory reakci Twitteru mohly hoax vidět miliony lidí po celém světě. Během pár hodin se z výmyslu stala záležitost globálních rozměrů.

Nic nového pod sluncem

Nejde však o žádnou novinku. Takto nějak to vypadá skoro vždy, když se ve světě odehrává důležitá událost, která má potenciál vytvářet emoce, v informačním prostředí se začnou šířit pomluvy a nesmysly. Ty se mohou stát virální aniž by existoval jakýkoliv důkaz na jejich podporu.

Podle slov profesora Philipa Howarda z Oxford Internet Institute, dělají „platformy v boji s falešnými zprávami stále více a více“. Jde však o komplikovanou záležitost. Krátce poté, co je falešná zpráva ze sociální sítě odstraněna, přichází v nové formě, sdílená přes nové odkazy a nové kanály.


Fact-checking údajného výpadku naleznete zde.

Rovněž věc uvedl na pravou míru Washingtonpost.

O reakci Twitteru také píše BBC.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk. Autor: Matej Spišák.