Už náš web psal, že se šíří falešný citát předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. V údajných výrocích měla vlastnění aut přirovnat ke kouření a tvrdit, že v roce 2023 komise chystá směrnici omezující vlastnění aut. Ve skutečnosti se nám k tvrzením nepodařilo najít jakýkoliv zdroj. Maříková odkazuje na twitterový status, který však nijak nedokazuje, že to předsedkyně řekla.

Falšený citát zní: „Individuální vlastnictví automobilu musí být jako kouření – pokud se rozhodnu auto vlastnit a nutně nemusím, společnost mi musí důrazně říkat, že to pohodlí je na úkor někoho nebo něčeho – v tomto připadne nejen zdraví, ale budoucnosti nás všech. V roce 2023 přijmeme směrnici, která upraví podmínky vlastnění a držení mot. vozidel“.

Projektu Demagog.cz se podařilo zjistit, odkud údajné citáty předsedkyně pochází. Citát se na Facebooku začal šířit ve slovenské verzi 4. června 2022, a to bez uvedení zdroje. O týden dříve vydal identický text v rámci komentáře Radoslava Augustína slovenský Denník N. Podle Augustína je toto srovnání vlastnictví auta s kouřením jedním z jeho „jedovatých štěků“, které v průběhu roku 2021 publikoval na Facebooku. Jedná se tedy o autorovy postoje/postřehy, nikoliv o citát předsedkyně Evropské komise.

Poslední věta údajného citátu o plánované směrnici se nicméně v Augustínově textu nevyskytuje a nepodařilo se nám dohledat, že by o něčem takovém Ursula von der Leyenová někdy mluvila. Evropská komise již delší dobu připravuje legislativu upravující emisní požadavky na nová auta na evropském trhu. V loňském roce Komise například navrhla nařízení, které by od roku 2035 zakázalo prodej aut s klasickým spalovacím motorem. Evropská komise tedy reguluje především standardy nových aut, provoz a vlastnictví starších modelů ovlivňuje spíše nepřímo (některá evropská města např. omezují provoz starších dieselových automobilů, aby splnila unijní limity pro znečištění ovzduší).

Více na webu Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.