V poslední době se setkávám, že někdo šíří vyložené lži. Před 2 týdny mi jedna paní povídala, že Ukrajinci mají u nás benzín do auta zadarmo. A tento týden jiná paní vykládala, že slyšela, že prý v Hořicích před pár dny otevřeli nový obchodní dům (o ničem nevím) a že tam nějaká Ukrajinka přivezla ke kase vrchovatý koš zboží, a že na kase odmítala 4000,- zaplatit, tak že prý pozvali policii, a podle policisty prý je vše v pořádku, že prý Ukrajinci mají nárok na bezplatný nákup.

Lze snadno ukázat, že jde o lež. Kdyby existovala povinnost vydat neomezené množství zboží Ukrajincům (a je jedno jestli by se jednalo o potraviny, drogerii nebo třeba benzín), tak by oni se stali největšími prodejci se slevou, protože by si za české peníze pak mohli kupovat zlato, dolary, nemovitosti. Kdyby ta možnost nákupu byla omezená, tak nemá prodavačka jak možnost zjistit, kolik si jinde vybrali, navíc v tom druhém výmyslu ani o tom prodavačka nevěděla, věděl o tom jen neidentifikovaný policista.

Smutné je, lidé, které postihne takové neštěstí, že jsou předmětem takových nenávistných výmyslů, a celkem bych se nedivil, že autorství pochází od zaktivizované 5. kolony, která na příkaz z Ruska si má vymýšlet lži, jen aby zastavila sympatie a pomoc Ukrajincům, a hlavně cílem je změnit vládu, jelikož tato pomáhá i se zbraněmi.

Šíření takových lží může být trestné, a asi by bylo dobré, kdyby policie vypátrala původce.

Autor: Václav Hlavatý


author