„Obří skandál v Polsku. Ukrajinky prodávají adoptované děti“! Takovou zprávu bohužel přebrala i česká média. Slovenská policie však upozorňuje, že věc stojí na tvrzení jedné „lidsko-právní pracovnice“, která dříve hovořila pro ruská média.

„Dezinformátoři na Slovensku i v zahraničí vycházejí z tvrzení polské “lidskoprávní” aktivistky Joanny Pachwicewicz, která ve zveřejněném videu tvrdí, že se jí do rukou dostala série dokumentů o tom, že všichni děti ze sirotčince v Mariupoli putovaly do Španělska. Problém, jak bývá zvykem, nastává u zdrojů. Žádný z těch, které zmínila, takové dokumenty nezveřejnil a stejně tak nebyla schopna poskytnout jakýkoli důkaz, který by její obvinění potvrzoval.

Celá dezinformační kampaň o prodeji ukrajinských dětí na Západ však stojí na názorech této Polky, která mluvila s ruským tiskem v ruštině. Joanna Pachwicewicz je známá svými vystoupeními v ruských televizních pořadech a dlouhodobě spolupracuje s ruskou zpravodajskou „agenturou pravdy“ Sputnik, která byla na Západě zakázána pro šíření propagandy.

Aktivistka se v rozhovoru pro kremelské noviny odvolávala na určité dokumenty, které údajně četla, ale nemá je už k dispozici. Její tvrzení měl na svém Telegramu potvrdit bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov, který je politickým azylantem žijícím v Rusku. Jaká náhoda,“ upozorňuje slovenská policie.

„Vznik těchto falešných zpráv nepřichází náhodou. 49 členů a OSN v dubnu odsoudilo Rusko za šíření dezinformací v souvislosti s rozsáhlými únosy ukrajinských dětí. Podle nezávislých lidskoprávních organizací, které nejsou napojeny na Kreml, se děje pravý opak. To ruská armáda od začátku invaze deportovala již více než 730 000 – na území Ruska – s cílem převychovat je v duchu ruského světa. Narativ ruské propagandy tedy zní: Zatímco Rusko provádí „speciální vojenskou operaci“ na ochranu obyvatel Donbasu, ukrajinské děti se prodávají na Západ. Cílem těchto lží je odpoutat pozornost od nezákonné deportace ukrajinských dětí do Ruska,“ doplňuje slovenská policie.

O hoaxu o prodeji ukrajinských dětí píše fact-checkingová agentura Verdica.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.