Asi si pamatujete na nesmyslné výhružky odpůrců očkování proti COVID-19, že lidé očkovaní budou ve velkém umírat. Nyní se v dezinformačních kruzích navíc šíří další narativ, že lidé ve velkém páchají sebevraždu díky ekonomickým problémů zapříčiněným vládou a ze strachu z války.

Momentálně nejsou známé statistiky sebevražd za letošní rok, ale od vzniku samostatné České republiky se u nás počet sebevražd snižuje. Co však lze sledovat aktuálně, je úmrtnost. Zatímco v době pandemie umíralo týdne i o 2 000 lidí více než byl průměr, momentálně se statistiky vrátily na průměrné hodnoty. Je nutné si také uvědomit, že kvůli napadení Ukrajiny do ČR přišly statisíce lidí. Čím více lidí v ČR bude žít, tím vyšší bude úmrtnost. Přesto některé týdny zemřelo v ČR i méně lidí než v letech 2015 až 2019. Lidé tedy ve velkém nepáchají sebevraždu, ani neumírají po očkování.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.