Na Facebooku koluje příspěvek o tom, že ultrazvuk je pro dítě nebezpečný. Například tento příspěvek má 371 sdílení. „Ulltrazvuk ultrazvukové vyšetření má určitý spektrální tok frekvencí a při ozáření tento tok sežere všechny ostatní toky v dítěti před ozářením má dítě široký rozsah vnímání světa ale po ultrazvuku se rozsah velmi zúží a dítě je již v děloze zablokované proto je tento systém nepochopitelný a proč se dívat na pohlaví dítěte? žena přivede na svět toho koho stvořili a ni třeba vědět dopředu,“ stojí v příspěvku.
Ve skutečnosti jde o nesmysl. V prvé řadě, ultrazvuk je zvuk a ne ozařování jak tvrdí nesmyslně příspěvek. „Ultrazvuk je mechanické vlnění, které je mimo vnímání lidského ucha, tedy na vyšších frekvencích než slyšitelný zvuk – více než 20 kHz. Stejně jako všechny vlny má své vlastnosti, které se projevují určitým způsobem a jsou vyjádřeny například v mechanickém nebo tepelném indexu. Oba tyto parametry jsou při ultrazvuku používaném v medicíně tak nízké, že nemají dlouhodobý vliv na plod. Veškeré vědecké práce vliv ultrazvuku na plod vyvrátily,“ uvádí v e-mailu ze 17. prosince 2024 Mikuláš Redecha, přednosta gynekologicko-porodnické Nemocnice Bory v Bratislavě.
Cílem primárně není ani zkoumat pohlaví dítěte, ale zkontrolovat zda plod nemá vady, které by ohrožující jak pro samotné dítě tak pro matku. „Cílem diagnostiky je odhalit vady ve vývoji plodu a placenty, které by mohly ohrozit zdraví matky nebo plodu. Některé vývojové vady plodu lze operovat in utero, ještě před narozením dítěte, což výrazně zlepší kvalitu života dítěte po jeho narození,“ uvedla v e-mailu pro AFP 10. prosince 2024 Anna Šebová, primářka radiologického oddělení bratislavské nemocnice Bory.
Podle Karla Olivera Kagana, gynekologa a profesora prenatální medicíny v univerzitní nemocnici v německém Tübingenu, může odmítnutí ultrazvukového vyšetření vést k „neodhalení vývojových poruch a rizikových situací, jako je srdeční vada vyžadující poporodní léčbu nebo placenta praevia,“ píše. Placenta praevia je závažná těhotenská komplikace. Podle webu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy se jedná o situaci, kdy „placenta buď zasahuje k vnitřní brance, nebo ji částečně, či úplně překrývá. Placenta praevia může zvýšit riziko abrupce placenty, předčasného porodu i abortu.“
Karl Oliver Kagan také uvádí, že neexistují žádné studie o tom, zda plod v těle matky vnímá ultrazvukové vyšetření. „Na tuto otázku nelze odpovědět. Vnímání by se mohlo projevit například odlišným pohybovým chováním. Jak vypadá pohybový profil v čase, však není možné bez ultrazvuku analyzovat,“ uvedl. Dodal, že neexistuje ani žádný přímý důkaz, že plod reaguje na ultrazvuk pohybem.
Ultrazvukové vlny způsobují pouze mírné zvýšení teploty tkáně. Při běžném použití diagnostického ultrazvuku je toto zvýšení zanedbatelné a nezpůsobuje poškození. Také podle pražské Nemocnice Na Homolce se jedná o bezpečnou zobrazovací metodu. „Do současnosti nebyly prokázány žádné škodlivé vedlejší účinky ultrazvuku při výkonových hladinách používaných pro diagnostická vyšetření,“ stojí na webu kliniky.
Více v článku AFP