Český rozhlas obvykle patří k těm nejkvalitnějším zdrojům informací. Tato zpráva a podcast je jim však šeredně nepovedly. Na Nový rok web Českého rozhlasu Plus vydal článek: „Nostradamus prý předpověděl příchod korony. V roce 2021 údajně viděl veliké zlo a biologickou zbraň.“ Na toto téma vydal i podcast.

A jak je to ve skutečnosti? „Ve skutečnosti je to takto. V podcastu ČRo+ je citován deník The Jerusalem Post (Nostradamus byl židovského původu), dokonce korektně s odkazem na původní článek. Jenomže článek je – čehož už si čeští redaktoři asi nevšimli – v rubrice nazvané příznačně OMG. Kdyby někdo nevěděl co to je, tak to demaskují přímo v Jerusalem Postu popisem rubriky: “weird news, crazy news, funny news”, tedy blbinky, srandičky, zábavičky,“ píše Jiří Hlavenka. Že má pravdu se můžete přesvědčit zde.

V článku Jerusalem Post je navíc i tato část: „Proroctví týkající se COVID-19 v původní sbírce neexistuje, upozornil na to v červenci zpravodajský web India Today, s tím, že jde o internetový podvod.“ Falešnému proroctví se věnovala i v dubnu 2020 agentura Reuters.

Je pravdou, že nadpis článku Českého rozhlasu Plus obsahuje slovo „prý“. Neupozorňuje však, že tato teorie byla i v odkazovaném článku vyvrácena. Proto i tak tento článek hodnotíme jako hoax. Dokazuje, že ke všem informacím musíme přistupovat kriticky, ačkoliv se zdá, že vychází ze sebelepšího zdroje.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com