Český rozhlas obvykle patří k těm nejkvalitnějším zdrojům informací. Tato zpráva a podcast je jim však šeredně nepovedly. Na Nový rok web Českého rozhlasu Plus vydal článek: „Nostradamus prý předpověděl příchod korony. V roce 2021 údajně viděl veliké zlo a biologickou zbraň.“ Na toto téma vydal i podcast.

A jak je to ve skutečnosti? „Ve skutečnosti je to takto. V podcastu ČRo+ je citován deník The Jerusalem Post (Nostradamus byl židovského původu), dokonce korektně s odkazem na původní článek. Jenomže článek je – čehož už si čeští redaktoři asi nevšimli – v rubrice nazvané příznačně OMG. Kdyby někdo nevěděl co to je, tak to demaskují přímo v Jerusalem Postu popisem rubriky: “weird news, crazy news, funny news”, tedy blbinky, srandičky, zábavičky,“ píše Jiří Hlavenka. Že má pravdu se můžete přesvědčit zde.

Snimek obrazovky 597

V článku Jerusalem Post je navíc i tato část: „Proroctví týkající se COVID-19 v původní sbírce neexistuje, upozornil na to v červenci zpravodajský web India Today, s tím, že jde o internetový podvod.“ Falešnému proroctví se věnovala i v dubnu 2020 agentura Reuters.

Je pravdou, že nadpis článku Českého rozhlasu Plus obsahuje slovo „prý“. Neupozorňuje však, že tato teorie byla i v odkazovaném článku vyvrácena. Proto i tak tento článek hodnotíme jako hoax. Dokazuje, že ke všem informacím musíme přistupovat kriticky, ačkoliv se zdá, že vychází ze sebelepšího zdroje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.