Nejen některá zahraniční, ale i česká média začala v pondělí publikovat články o tom, že ukrajinský exposlanec Boryslav Bereza a někteří další, dokonce i stávající zástupci ukrajinského lidu, hovoří o tom, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj odvolal respektovaného velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného.

Například web Novinky.cz uvedl článek s nadpisem: „Zelenskyj odvolal vrchního velitele armády Zalužného, tvdí poslenec“. Nutno dodat, že po třech hodinách Novinky článek opravily a to včetně zmíněného nadpisu. Nyní nese název: „Úřady popřely, že Zelenskyj odvolal vrchního velitele armády Zalužného“.

Zprávu, která se poměrně rychle rozšířila po sociálních sítích, však dementoval jak prezidentův tiskový tajemník Serhij Nykyforov, tak nepřímo i ukrajinské ministerstvo obrany, které na svém telegramovém účtu napsalo, patrně v reakci na četné dotazy žurnalistů: „Vážení novináři, odpovězme hned všem: Ne, není to pravda.“

Spekuluje se, že mezi Zelenským a Zalužným se vedou sporu o dalších krocích, které by měla učinit armáda proti ruským okupantům. Kyjiv Post však také připouští, že může jít jen o ruskou dezinformační kampaň jak snížit podporu ze strany občanů. Valerij Zalužnyj je totiž mezi občany velmi oblíbený.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.