Andrej Babiš o víkendu zveřejnil video, v němž označil ukrajinské obilí za kontaminované. Předseda ANO ve spotu vystupuje spolu s živým kohoutem. „Tohle je Silver. Nemá rád ukrajinské obilí, protože říká, že je kontaminované. A kdo vlastní tu půdu na Ukrajině? No, ty nadnárodní společnosti, ti oligarchové. Takže Ukrajině z toho aj tak zůstane úplné prd a zničí celé evropské zemědělství. A Silver žere jenom české obilí, že jo, řekni něco,“ řekl Andrej Babiš ve videoklipu.

Jenže informace o kontaminaci i oligarších je při nejmenším zavádějící. Z publikovaných výsledků kontrol ukrajinských obilovin plyne, že všechny v Česku kontrolované vzorky, jichž bylo ke konci února 57, byly shledány nezávadnými. „Téma kontaminace ukrajinského obilí se začalo ve veřejném prostoru objevovat poté, co slovenská potravinářská inspekce odhalila zbytky zakázané látky v jedné z dodávek z Ukrajiny. Ty byly navíc těsně nad limitem,“ napsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Babiš v reakci na dotazy ohledně údajné kontaminace obilí zaslal Deníku N deset měsíců staré video, které se tématu věnuje. Jde o pořad Jany Bobošíkové Aby bylo jasno z konce loňského dubna, ve kterém moderátorka popisuje příklady potravin z Ukrajiny, které byly v Unii staženy z trhu kvůli možné závadnosti. Ve videu přitom konstatuje, že v Česku tehdy takové potraviny nahlášeny nebyly. Naznačuje, že důvodem může být údajná neochota Česka potraviny kontrolovat. Je přitom zcela obvyklé, že potravinářská inspekce varuje před různými potravinami z ciziny. V posledních měsících například za problematické kvůli salmonele označila drůbeží maso z Maďarska, stejně tak drůbeží maso z Ukrajiny, kvůli pesticidům označila jako nevyhovující římský kmín z Británie nebo zelený čaj z Vietnamu,“ konstatuje Deník N.

Na Ukrajině je navíc zakázáno, aby zemědělskou půdu vlastnili „zahraniční oligarchové“. V roce 2020 přijala Verchovna rada (ukrajinský parlament, pozn. red.) zákon, který uvolnil obchod se zemědělskou půdou a zrušil dlouholeté moratorium na její prodej. „Dlouhodobý zákaz nabývání zemědělské půdy na Ukrajině cizinci a zahraničními subjekty bude platit i nadále, zahraniční společnosti však mají právo si půdu pronajmout,“ uvedl Mousseau. Pravidla pro pronájem zemědělské půdy jsou stanovena v ukrajinském zákoně o půdě.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.