Na sociálních sítích se šíří video, na kterém je zachycen chlapec ve věku přibližně 10 let, který ohrožuje kolemjdoucí nožem. Video je sdíleno s popiskem, že na videu je ukrajinské dítě a má to být příkladem agresivity ukrajinských dětí. „Crazy Ukranian kid“ nazval video Václav Hrabě. Video má už přes tisíc sdílení. „Malý banderovec,“ stojí v jednom z komentářů. Jenže video bylo natočeno v Rusku a na videu je ruské dítě.

O incidentu přitom psala ruská média a žádný z článků neobviňuje Ukrajince. „Nedaleko Archangelsku byli místní obyvatelé vyděšeni chováním malého chlapce. Dítě šlo po ulici s kapesním nožem a máchalo po kolemjdoucích. Školák byl natočen, video zveřejnili svědci na sociálních sítích. Incident se odehrál poblíž Univerzitní knihovny v Archangelsku. Chlapec, kterému nebylo více než 10 let, se potuloval po ulici s nožem, obtěžoval kolemjdoucí, kouřil cigaretu a útočil na dospělé,“ psal ruský web Gazeta 7. října 2023.

„Místní média informovala, že to nebylo poprvé, co nejmenovaný chlapec vyhrožoval lidem poblíž knihovny Severní (arktické) federální univerzity ve městě Archangelsk v severním Rusku. Místní se s ním údajně setkali v autobusech, kde se choval podobně nevhodně a nebezpečně. Na záběrech je vidět, jak se mladý chlapec ohání nožem a vyhrožuje kolemjdoucím, zatímco je vystavuje obscénním výrazům. Místní média uvedla, že chlapec údajně vapoval e-cigaretu předtím, než začal vyhrožovat lidem, což naznačuje, že mohl zažívat opojení z nikotinu. Někteří lidé se mu snaží vyhnout, zatímco jiní vyjadřují strach a někteří se ho snaží konfrontovat kvůli jeho dovádění.,“ píše web Russia Today.

Zdeněk Ryšavý z webu Romea také identifikoval místo konfliktu. „Na videu s chlapcem je vidět několik budov, ale hlavní pro naše vyhledávání je most. Ten bychom pomocí mapy mohli v okolí univerzity jednoduše najít. A navíc má pilíře s určitými nezaměnitelnými znaky, a mohl by tak být pomocí Street view jednoznačně identifikován. Severní (Arktickou) federální univerzitu v Archangelsku nacházím na mapě celkem jednoduše, a v její blízkosti je i most, takže je pak jednoduché vyzkoušet Street view a na druhý pokus jsem na místě, kde je video natočeno. Jedná se o ulici Prospekt Lomonosova, kterou kříží Severodvinský most. Most na Street view má stejné pilíře jako na videu, stejné je i okolí,“ píše na webu Romea.cz.

Chlapec ve videu navíc hovoří jednoznačně ruštinou. To samo osobě by nebyl 100% důkaz, že se jedná o Rusa, protože rusky hovoří i někteří Ukrajinci. Ve spojení s místem incidentu však lze vyloučit, že dítě bylo ukrajinské.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.