Sekta AllatRa je poměrně aktivní i v České republice. Paradoxní je, že na růžích ustláno nemá ani v Rusku, ani na Ukrajině. V Rusku byla zakázána, protože hlásala mír. Na Ukrajině na ni nyní místní zpravodajská služba provedla zátah, protože si její představitelé mj. přáli bombardování západní Ukrajiny.

„Centra “AllatRa” masivně vyzývala místní obyvatele, aby se připojili k sektě a šířili myšlenky Kremlu. Představitelé AllatRa také spustili síť vlastních mediálních a internetových zdrojů, telegramových kanálů a stránek na sociální síti TikTok. Tam zveřejňovali propagandistické “příspěvky” a videa, propagující prokremelské narativy prostřednictvím myšlenek takzvané “Tvořivé společnosti”. Mimo jiné agitovali za to, aby ruští okupanti prováděli masivní raketové a bombové útoky na civilní infrastrukturu ukrajinských měst,“ píše ukrajinská SBU.

Na stránkách SBU je i nahrávka mezi Igorem Danilovem – vůdcem sekty – a jiným členem. Danilov v nahrávce nabádá Rusy k bombardování západní Ukrajiny, věří, že Ukrajince to vyděsí a do dvou dnů budou prosit Rusy, aby se vrátili domů a budou svolní ke všemu.

Prokuratura uvádí, že obviněný Danilov vedl sektu, která pracovala pro ruské tajné služby. Členové sekty pod záminkou „misijní práce“ veřejně propagovali myšlenku Kremlu vytvořit „svaz slovanských národů“, píše státní zastupitelství. Hnutí je velmi aktivní na sociálních sítích, zejména na YouTube.

AllatRa v posledních letech vystupuje pod názvem „Tvořivá společnost“ a je aktivní především v zemích bývalého východního bloku včetně České republiky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.