Na Facebooku a dalších platformách se šíří nahrávka a příspěvky informující o tom, že údajně „maďarské tajné služby zabránily pokusu ukrajinské tajné služby o atentát na Viktora Orbána.“

Autoři příspěvků odjazují na maďarské vydání deníku Demokrata. 14. července byla na webu demokrata-net zveřejněna zpráva o pokusu o atentát na Orbána. Článek s odvoláním na nejmenovaný zdroj v maďarské rozvědce uvedl, že speciální služby zabránily pokusu o atentát na Orbána v Budapešti. Podle údajného informátora měl ukrajinský uprchlík žijící v Maďarsku nainstalovat výbušné zařízení do politikova auta a bombu bylo naplánováno na dálku odpálit druhý den ráno, kdy měl šéf maďarské vlády odjet na letiště.

Zprávu však přinesl falešný web. Zatímco deník Demokrata má koncovku „hu“, web šířící dezinformaci měl koncovku „net“. Podle služby „Who is“ byl přitom web s koncovkou „net“ zaregistrován jen několik dní před vznikem falešné zprávy. Falešná stránka s koncovkou „net“ už ani neexistuje a v době existence se snažil web napodobit ten skutečný.

Dokonce i ruská agentura RIA Novosti citovala komentář Andráse Benčíka, šéfredaktora Magyar Demokrata, jehož jménem se zpráva o plánovaném pokusu o atentát na Orbána šířila. Řekl, že noviny žádný takový článek nezveřejnily a jde o podvrh.

„Pokud jde o údajně odposlechnutá jednání mezi ukrajinským uprchlíkem v Budapešti a jeho manipulátorem v Kyjevě, nahrávka byla zveřejněna na YouTube a podle uložené kopie falešného webu byla v době archivace již nedostupná, protože účet, který video zveřejnil, byl smazán. S pomocí nástrojů pro detekci obsahu s umělou inteligencí od společnosti Hive jsme prostudovali dostupnou verzi zvukového záznamu distribuovaného ruskými zdroji. Analýza ukázala, že s téměř 100% pravděpodobností byla nahrávka vytvořena pomocí neuronových sítí,“ píše Provereno.

Zdroje: Delphi, Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.