Jak už jsme několikrát psali, někteří Češi jsou schopni lidem z Ukrajiny závidět i válku. Stejně tak tomu je v případě Jany Kuběnkové, které vadilo, že několik ukrajinských rodin s ní letělo na dovolenou do Egypta. Přitom v statusu, který má 10 tisíc sdílení přiznává, že „nyní žijí a pracují v Praze.“ Následně trvrdí, že „naše vláda ožebračuje český lid, důchodce, matky samoživitelky, rodiny s dětmi a ukrajinskou kastu u nás zahrnuje prostředky, které vytvořily naše generace.“

Status obsahuje jednu zásadní lež. Ve skutečnosti totiž samozřejmě lidé z Ukrajiny, kteří pracují nedostávají od českého státu ani korunu. Žádné prostředky. Je to tedy důkazem, že podporu, kterou v prvních měsících možná dostali státu vrátili tím, že zde pracují. Každý pracující zde platí daně, sociální a zdravotní pojištění a tedy vydělává i na nezbytné náklady státu a například naše důchody. Z dané dovolené bylo odvedeno DPH. Pokud si mohou dovolit dovolenou v Egyptě, je to známka toho, že jsou schopní a úspěšní. Z toho profituje i náš stát. Mimochodem, status o ožebračování vládou napsal člověk letící do Egypta.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.