Vypadá to, že lidé sympatizující s Ruskem se předhání v tom, jak více pošpinit lidi přicházející z Ukrajiny. A tím otupit solidaritu s nimi. Nyní se začal šířit příspěvek, že má být na Úřadu práce vyhlášen pro české občany stop stav na pracovní nabídky, a to kvůli uprchlíkům z Ukrajiny. Samozřejmě se jedná o nesmysl. Příspěvek vyvrátil Demagog.cz:

Obrátili jsme se proto přímo na Úřad práce, za který nám odepsala tisková mluvčí Kateřina Beránková. Ta popřela, že by Úřad práce vyhlásil kvůli Ukrajincům pro české občany stop stav: „Jedná se o nepravdivé tvrzení. Úřad práce ČR nadále poskytuje veškeré své služby klientům v ČR. A to jak v oblasti nepojistných sociálních dávek, tak v oblasti zaměstnanosti. Nadále zprostředkovává zaměstnání uchazečům a zájemcům o zaměstnání bez ohledu na krizi na Ukrajině. Ke konci února nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR téměř 364 tisíc volných pracovních míst a ÚP ČR nadále dělá maximum v rámci podpory sladění pracovního trhu.“ Později Úřad práce zveřejnil tiskovou zprávu (.pdf), ve které se od nepravdivého tvrzení distancoval.

Příspěvek také uvádí, že o upřednostňování ukrajinských občanů na Úřadu práce měla rozhodnout vláda. Vláda ale o žádném takovém návrhu v posledních týdnech nejednala, a o ničem takovém tedy nerozhodla.

Celý fact-check Demagog.cz zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com