Ačkoliv na Facebooku je často upozorňováno na údajnou kriminalitu páchanou lidmi z Ukrajiny, zdá se, že věc se má jinak. „Ukrajinská populace se dle policejních statistik dopouští na území Česka méně trestných činů než například populace slovenská, německá, nebo dokonce i česká,“ upozornila pro Seznam Zprávy Klára Kalibová z organizace In Iustitia. Jak dodává, z informací od policie vyplývá, že fyzické násilí se odehrává zejména uvnitř komunity.

Podobně hovoří i policie. Policejní prezident Martin Vondrášek zdůraznil, že podíl cizinců na kriminalitě v Česku nijak výrazně nevzrostl. U Ukrajinců stoupl meziročně o půl procenta. Celkově se cizinci v loňském roce podíleli na trestné činnosti z 10,5 procenta, předloni to bylo z 9,3 procenta. Zvýšená kriminalita cizinců je často předmětem takzvaných fake news, tedy nepravdivých zpráv.

Sociálními sítěmi se například šíří videa, která mají zachycovat roztržky mezi zástupci romské a ukrajinské komunity. Od června, kdy při incidentu u brněnské přehrady zemřel mladý Rom, podobných záznamů přibývá. Obě skupiny jsou přitom v Česku samy terčem předsudečného násilí. „Míra předsudečného násilí výrazně souvisí s celospolečenskou atmosférou, obecnou úrovní diskriminace a viditelností dopadu práva na jeho pachatele,“ vysvětluje právnička a zakladatelka organizace In Iustitia Klára Kalibová.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.