Na Facebook se šíří aktuálně nesmysl, který pochází už z listopadu 2022. Je ovšem hojně šířen i dnes. Vychází z faktu, že na Ukrajině lidé odchází do důchodu dříve než v ČR. Příspěvek se na základě toho snaží tvrdit, že lidem z Ukrajiny bude ČR vyplácet důchody podle jejich pravidel.

„Až si uděláš to selfíčko, tak bych rád podotknul, že ačkoliv slaďujete školní osnovy s ukrajinskými, s důchodovou reformou se vám to moc nedaří. Chcete prodloužit odchod do důchodu na 68 let? A řekl jste občanům, že vaši nejlepší kámoši z Ukrajiny chodí do důchodu v šedesáti a ženy v padesáti pěti? To asi necháme rozladěné, že? A jestli správně chápu, tak díky sociálnímu systému budou šedesáti osmiletí Češi vydělávat na šedesátileté Ukrajince, bydlící u nás? Jo a pro Cempera z Manipulátorů mám také špatnou zprávu, jelikož tyto údaje jsou veřejně dostupné a nezpochybnitelné,“ stojí v nesmyslu.

V České republice jsou vyplácené důchody výhradně podle českých pravidel. Ty přikazují, že na důchod má nárok jen osoba, která odpracovala minimálně 35 let a z toho minimálně rok v ČR, „Nic to však nemění na tom, že pro nárok na český starobní důchod musí Ukrajinci žijící na území ČR dosáhnout důchodového věku podle našich právních předpisů, jak pro server iROZHLAS.cz vysvětluje Jakub Augusta z ministerstva práce a sociálních věcí,“ upozorňuje Český rozhlas.

„Musí také získat v ČR minimálně rok pojištění a v součtu s dobou pojištění získanou na území Ukrajiny splnit i obecnou podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na český důchod – tedy 35 let včetně náhradních dob, respektive 30 let, za které bylo zaplaceno pojistné. Dobu pojištění získanou na území Ukrajiny musí potvrdit ukrajinská strana,“ řekl rozhlasu mluvčí ministerstva. „Výše českého důchodu se pak stanoví jen za českou dobu pojištění, jde tak o takzvaný dílčí důchod. V situaci, kdy žadatel v ČR získal například jen dva roky pojištění (a 33 či více let na Ukrajině), je český důchod velice nízký,“ vysvětluje dále Augusta.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.