Na internetu se momentálně šíří články o tom, že stát Ukrajina údajně oficiálně zkrachovala. Má to dokazovat její platební neschopnost splácet dluhy.
A jak je to ve skutečnosti? „Ukrajina nevyhlásila bankrot a nepřestala plnit své závazky. Jednání mezi Ukrajinou a jejími věřiteli v červnu zpočátku nevedla k dohodě. Kyjev nabídl snížení hodnoty dluhopisů o 60 %, ale věřitelé souhlasili pouze s 20% slevou. Ukrajina zároveň plánuje nahradit dluhopisy novými, které budou splatné do roku 2040 s nízkými úrokovými sazbami až do roku 2027. Dne 22. července 2024 dosáhla ukrajinská vláda předběžné dohody s hlavními držiteli svých dluhopisů o restrukturalizaci svého dluhu ve výši přibližně 20 miliard dolarů. Oznámil to ukrajinský ministr financí Sergij Marčenko na sociální síti X. Navrhovaná dohoda by snížila hodnotu ukrajinských mezinárodních dluhopisů o 37 % a v příštích třech letech by Kyjevu ušetřila 11,4 miliardy dolarů. Tento časový rámec odpovídá délce trvání programu s MMF, který má skončit v roce 2027. MMF potvrdil, že dohoda je v souladu s podmínkami podpůrného balíčku ve výši 122 miliard dolarů a že s ní souhlasili i oficiální věřitelé sdružení ve skupině věřitelů Ukrajiny (GCU).
Ukrajinské ministerstvo financí 9. srpna zveřejnilo podmínky pro výměnu starých dluhopisů za nové cenné papíry, čímž zahájil proces restrukturalizace ukrajinského zahraničního dluhu na eurobondy. Restrukturalizace by měla být dokončena do 27. srpna. Ministerstvo uvedlo, že Ukrajina vyplatí další finanční prostředky věřitelům, kteří přijmou podmínky do 23. srpna.
Ukrajina poprvé restrukturalizovala svůj dluh již v roce 2015. V té době se Ukrajině podařilo dosáhnout dohody o odepsání 20 % ze svého zahraničního dluhu ve výši 18 miliard dolarů, což představovalo úlevu ve výši asi 4 miliard dolarů. Tato dohoda byla klíčová pro stabilizaci finanční situace země, která byla vyčerpána více než rokem bojů na východní hranici. Ukrajina se v rámci dohody zavázala nahradit část dluhu novými dluhopisy, což přinese věřitelům výnosy v závislosti na růstu ukrajinské ekonomiky po roce 2021, ale za cenu zvýšení úrokové sazby u zbývajícího dluhu. Součástí dohody bylo také čtyřleté prodloužení splatnosti dluhu, což poskytlo Ukrajině potřebný čas na zotavení. Úroková sazba se přesto zvýšila o 0,5 procentního bodu na 7,75 %,“ zjistili analytici slovenského Demagogu.