Nenávist, zloba, vulgarismy, dezinformace, informační zmatek a manipulace. I tak bychom mohli nazvat to, co produkuje dezinformační stránka „Zaujímavosti Slovenska“.

Ukrajina zastavila tok ruské komodity přes stanici Sochranovka, která je jednou z klíčových vstupních bodů tranzitu plynu na starý kontinent. Podle analytika to ale není vinou Ukrajiny, ale ruských okupačních sil. Tento plynovod totiž vede přes Luhanskou oblast, jejíž část mají pod kontrolu ruští separatisté. „Zatím vidíme, že přeprava plynu přes vstupní bod Velké Kapušany směrem od Užhorodu nám včera i dnes podle všech dostupných údajů z Eustreamu klesá,“ uvedl odborník na energetiku Karel Hirman. A nejen nám, ale také do Evropy.

Ukrajinci podle něj oznámili, že nejsou schopni přepravovat plyn přes vstupní bod Sochranovka a kompresorovou stanici Novopskov. Ztratili nad ní kontrolu, protože ji obsadila ruská armáda. Ukrajinci už podle Hirmana zaznamenali, že tranzitní plyn, který měl směřovat do Evropy, Rusové přesměrovávají dovnitř okupované části Luhanské oblasti. A dokonce ho mohou přepravit obloukem zpět k sobě do Ruska. „Je to v rukou ruské strany a ne ukrajinské,“ poznamenal analytik.

Ministr hospodářství SR oznámil, že nejsou žádné informace ani indicie o tom, že by mělo dojít k omezení dodávek. Přiblížil, že ačkoli dodávky ruského plynu z Ukrajiny přes Velké Kapušany oproti minulému týdnu mírně klesly z přibližně 90.000 kubických metrů (m3) na aktuálních 67.000 m3, jde o množství, které několikanásobně překračuje potřeby Slovenska. Podobná je podle ministra i situace v dodávkách ropy, kde každou hodinu přitéká kolem 1000 m3.

Energetický analytik zároveň jednoznačně vyloučil, že by mělo jít o kalkul Ukrajiny, aby takovýmto způsobem zatlačili na Evropu, aby zrychlila své rozhodování při sankcích. „Když nemáte kontrolu nad systémem, jak můžete tlačit na Evropu?,“ zeptal se Hirman. Zároveň varuje, že jelikož se na Ukrajině stále bojuje, kdykoli se může přerušit nejen tranzit plynu přes Ukrajinu, ale také tranzit ropy. „Je to vojenské území, kde Rusko vede vojenské operace, útoky na infrastrukturu, na jaderné elektrárny, Rusům je to jedno,” uzavřel Hirman.

Autor: Polícia SR


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.