Na Facebooku se šíří mimořádně hloupé video o tom, že prý mezinárodní fotbalová asociace zakázala slovenské vlajky na zápase s Ukrajinou (Slovensko zápas prohrálo 2:1). Mělo to být kvůli podobnosti s ruskou vlajkou. Nic takové se však samozřejmě nestalo.

„Při rešerši jsme skutečně našli agenturní video, ve kterém reportér informuje o zákazu slovenských vlajek, neboť připomínají ruské, kterých se reálný zákaz týká. Prý by ty slovenské proto mohly Ukrajince provokovat. Zjistili jsme, že jde o promyšlenou manipulaci autentického videa agentury. V původním videu reportér Tom Krisher komentuje zprávy související s podnikatelem Elonem Muskem. Ve zmanipulované verzi najednou hovoří o mistrovství Evropy, i když předtím se ke sportu nikdy nevyjadřoval. Jde o tak prospekulovanou manipulaci, že i někteří členové našeho týmu uvěřili její autentičnosti a mysleli si, že agentura AP šířila hoax. Ve skutečnosti byla zneužita – tvůrce hoaxu ji využil k vytvoření fiktivní důvěryhodnosti a autentičnosti své falešné zprávy. Není možné určit autora hoaxu, avšak víme, co bylo jeho cílem – vyvolat nenávist k Ukrajincům tím, že kvůli nim by si nemohli slovenští fanoušci přinést na zápas vlajky vlastní země. A komu vyhovuje neustálé vyvolávání takového napětí? Odpověď známe všichni,“ píše stránka Hoaxy a podvody.

„Agentura AP v oficiálním prohlášení potvrdila, že o zákazu slovenských vlajek ve skutečnosti neinformovala a video je zmanipulované. Tvrzení o zákazu slovenských vlajek vyvrátil i zástupce UEFA pro agenturu AFP. Je pravdou, že UEFA zakázala ruské vlajky na zápasech ukrajinského národního týmu na EURO 2024. Stalo se tak kvůli obavám, že by jejich přítomnost mohla vést k bezpečnostním problémům. Státní vlajka Ruska se objevila již v úvodních zápasech šampionátu, například v duelu mezi Anglií a Srbskem. Mluvčí UEFA uvedl, že všechny vlajky jsou obecně povoleny, pokud nejsou považovány za provokativní nebo diskriminační a mohly by představovat bezpečnostní problém,“ dodává slovenský Demagog.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.