Proruské kanály šíří jako divé zprávu, že Evropský soud pro lidská práva nařídil Ukrajině vyplatit odškodnění kvůli nečinnosti státu během potyček proruských a proukrajinských demonstrantů v Oděse v květnu 2014, při kterých zahynulo 47 lidí. Soud uznal Ukrajinu vinnou z porušení úmluvy o lidských právech, konkrétně z porušení práva na život. Ukrajinský stát má vyplatit pozůstalým po každé z obětí 15 tisíc eur (asi 376 tisíc korun) a 12 tisíc eur třem žalobcům, kteří přežili s vážnými popáleninami. Největší odškodnění, 17 tisíc eur, dostane dcera jednoho z mužů, kteří uhořeli v Domě odborů, protože si stěžovala také na neodůvodněné průtahy úřadů s vydáním těla otce, aby jej mohla pohřbít, napsal server Ukrajinska pravda.
Evropský soud pro lidská práva nezkoumal kdo střet vyvolal, ale pomalou reakci ukrajinských složek. Co prokremelské kanály samozřejmě už nedodají je fakt, že soud shledal, že v tragických událostech sehrály roli dezinformace a propaganda šířené Ruskem.
Soud navíc také upozornil, že mnozí oděští činitelé, zodpovědní za ukrajinská pochybení, zakrátko utekli do Ruska, kde dostali ruské občanství a udělali kariéru na pozadí ruské invaze do sousední země. Konkrétně zmínil zástupce policejního náčelníka Volodymyra Fučedžiho a náčelníka hasičů Volodymyra Bodelana.
Pozůstalí po 25 obětech a také tři přeživší se obrátili na soud ve Štrasburku, podobně jako příbuzní dvou proukrajinských aktivistů, kteří byli během potyček zastřeleni. Střelným zraněním podlehli i tři náhodní kolemjdoucí.
Dne 2. května se v Oděse uskutečnil pochod fotbalových fanoušků týmů Čornomorec Oděsa a Metalist Charkov na podporu jednotné Ukrajiny. V davu se samozřejmě mísili i různí radikálové z obou fanouškovských táborů. K tomuto davu se postupně přidávali i obyčejní obyvatelé města. V průběhu pochodu došlo k několika potyčkám s odpůrci Majdanu, kteří byli nezvykle kvalitně vyzbrojeni. Jednalo se o neprůstřelné vesty, helmy, a dokonce střelné zbraně.
Obě strany tedy byly vyzbrojeny kameny, baseballovými pálkami i střelnými zbraněmi. Není úplně jasné, který z táborů jako první začal používat u budovy střelné zbraně a molotovovy koktejly, které nakonec vedly k zapálení budovy. Očití svědci uváděli, že molotovovy koktejly byly shazovány jak ze střechy budovy (tedy proruskými aktivisty), tak i vrhány promajdanskými aktivisty.