Na Facebooku má tisíce sdílení video údajného svědectví majora ukrajinské armády. Muž v kukle, který se nijak nepředstaví, si v něm stěžuje na stav ukrajinské armády, že je údajně v špatném stavu a dokonce šílenou teorii, že úředníci si z armády udělali byznys související s obchodem s orgány. Prý s orgány samotných vojáků.

Video je šířeno jen velmi pochybnými zdroji. Neexistuje k němu žádný výstup z masmédií. Jedno je však jisté. Video se šíří minimálně od ledna roku 2015 a natočeno bylo údajně 19. prosince 2014. Nijak tedy nesouvisí se současnou válkou.

Nic konkrétního se nepodařilo zjistit ohledně tohoto videa ani Polygraphu, ale obecně tento fact-checingový web tvrzení o obchodu s orgány na Ukrajině označil samozřejmě za falešné.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com