Co se může stát, když věříte fake news a konspiračním teoriím, bohužel ukázal tragický případ z USA. Sedmnáctiletá Carsyn Davisová dosud úspěšně bojující s rakovinou a se vzácnou přetrvávající autoimunitní poruchou nakonec zemřela na respirační selhání zapříčiněné nemocí COVID-19.

Vyšetřování následně ukázalo, že se její rodiče chovali velmi nezodpovědně. Zhruba dva týdny před tím, než zemřela v nemocnici v okrese Miami-Dade County, se dívka účastnila církevní akce bez ochranných pomůcek, kde bylo více jak 100 osob. Církev tvrdí, že šlo o běžnou párty s diskžokejem, karaoke a basketbalem. Spekuluje se však, že šlo o tzv. „koronavirovou párty“.

Během následujících devíti dnů ji rodiče doma léčili antibiotiky, hydroxychlorochinem (plaquenilem) a kyslíkem. Její matka, Carole Brunton Davis je přitom zdravotní sestrou. Protože se dívka potýkala s komplikacemi, již 19. června nemocnice doporučila její intubaci, ale její rodiče postup odmítli. Dostala plazmovou terapii a byla nakonec intubována až 22. června. O den později zemřela.

Hydroxychlorochin (plaquenil) je lék proti malárii, který prezident USA Donald Trump propaguje jako údajnou léčebný postup proti nákaze koronavirem SARS-CoV-2 a při onemocnění COVID-19. Americký úřad pro potraviny a léčiva však užívání antimalarika považuje za rizikové, kdy může způsobit například životu ohrožující srdeční arytmii.

Nákazu koronavirem potvrdily testy i u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti opakovaně zlehčoval závažnost nemoci. S onemocněním bojuje i užíváním antimalarikem hydroxychlorochin, které svého času doporučoval například americký prezident Donald Trump. U léku se však neprokázala účinnost, připomíná agentura Reuters.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com