Tvrzení, že za vakcíny proti COVID-19 nenesou farmaceutické firmy odpovědnost, je mýtus.

Evropská unie vyjednala pro své členské státy ještě v roce 2020, že na Evropských zákonech se nebude měnit nic a výrobci (farmaceutické firmy) zůstávají plně právně zodpovědní za nežádoucí účinky a jiné nečekané problémy způsobené jejich produkty.

Farmaceutické firmy samozřejmě usilovaly, aby EU změnila své zákony o odpovědnosti, ale nezměnil se ani kousek. Práva všech evropských občanů, pokud jde o odpovědnost a odškodnění, zůstala stejná. To vše díky náročnému vyjednávání šéfky generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin – italky Sandry Gallinové.

Země, které chtěly vakcíny rychle (USA, UK) souhlasily, že za závažné komplikace převezme odpovědnost stát. U nás platí to, co je definováno ve směrnici o odpovědnosti za výrobky. V případě škod, o kterých si myslíte, že jsou způsobeny podáním vakcíny, tedy máte právo žádat odškodnění od výrobce. Před soud si ovšem samozřejmě musíte přichystat důkazy o škodě a příčinné souvislosti mezi vakcínou a poškozením.

Všechny kupní smlouvy EU jsou zveřejněny na internetových stránkách Komise. Například Sanofi, AstraZeneca, Moderna a BioNTech.

Zdroj: Vaxinátor 


author