Známé osobnosti dezinformační scény se snaží dokázat údajný podvod při prezidentských volbách. Vše spustilo video kandidátky do senátu Ivany Turkové, která poslední dobou šíří nejrůznější dezinformační videa. Ta mimo jiné tvrdí, že Ministerstvo vnitra kontrolu podpisů na podpisových arších svěřilo soukromé firmě, žádné důkazy však nepřinesla. Na stránkách Ministerstva vnitra se dočteme, že kontrolu provádí samotné ministerstvo a tak se pravděpodobně jednalo jen o nákup softwaru. Onou firmou má být společnost HP, která vyvíjí nejrůznější software a hardware v oblasti tisku a skenování.

To, že byl postup ministerstva při kontrole podpisů s určitými výhradami správný, už potvrdil i Nejvyšší správní soud a také Ústavní soud, který se zabýval jen souladem s ústavou. Jediným výsledkem tedy je jen, že před budovou Ministerstva vnitra se konala demonstrace několika desítek lidí a Janě Peterkové hrozí pokuta za přestupek, protože v době konání voleb se nesmí konat žádná veřejná shromáždění. Dříve se nesměly konat například i koncerty, to však bylo později zrušeno.

Pavel Zítko se snaží údajný podvod při kontrole dokázat neustále, ačkoliv evidentně nedonesl potřebný počet podpisů. To i ministerstvu v protokolu podepsal.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.