Podle agentury Bloomberg Turecko požádalo o vstup do skupiny BRICS. Seskupení je pojmenováno po zakládajících členech – Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Jižní Africe. Začátkem letošního roku získalo čtyři nové členy, když do jeho řad vstoupil Írán, Spojené arabské emiráty, Etiopie a Egypt. Saúdská Arábie dostala pozvánku, ale zatím se ještě nepřipojila.

Podle Jindřicha Rajchla je důvodem skutečnost, že se dle jejich názoru těžiště ekonomiky přesouvá ze Západu na Východ. To však není jediným a hlavním důvodem. Podle zdrojů agentury Bloomberg krok odráží frustraci Ankary ze zastavených rozhovorů. Ankara se také snaží přilákat investice od čínských výrobců elektromobilů, kteří by pak potenciálně mohli využít celní unii Turecka s EU.

Jedním z důvodů přihlášky Turecka byla podle zdrojů Bloombergu tedy i frustrace z několika desítek let marných snah Turecka o vstup do Evropské unie, svou roli prý sehrála i roztržka s několika dalšími členy Severoatlantické aliance, když Ankara udržovala relativně blízké vztahy s Ruskem i poté, co Moskva v roce 2022 zahájila nynější invazi na Ukrajinu. Turecko ale i po případném vstupu do BRICS hodlá plnit veškeré závazky vyplývající z členství v NATO, ujišťují podle Bloombergu zdroje z Erdoganovy administrativy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.