Na Facebooku se stalo hitem v antivaxerském prostředí video, na kterém hovoří americký moderátor Fox News Tucker Carlson. Ve videu hovoří o údajném nebezpečí očkování proti COVID-19. Tucker Swanson McNear Carlson je americký konzervativní televizní moderátor a politický komentátor. Od roku 2016 moderuje politickou talk show Tucker Carlson Tonight na televizi Fox News. Je však i spojován s Ruskem, kdy je podezřelý, že úmyslně šíří ruskou propagandu. Je také znám šířením nepravdivých informací.

Videu o údajném nebezpečném očkování se věnoval Deník.cz. „Tady je Deborah Birxová, bývalá ředitelka covid reakce Bílého domu, opět ve Fox News,“ hlásí například Carlson, načež následuje úryvek z řeči Birxové (není řečeno, kdy a za jakých okolností řeč pronášela, a není uveden žádný kontext), v němž tato žena pronáší: „Věděla jsem, že tyto vakcíny nebudou chránit před infekcí a myslím, že jsme to s vakcínami přehnali a lidé se pak obávali, že nebudou chránit před závažným onemocněním a hospitalizací.“ Ve videu s Tuckerem pak následuje střih a nápis: Neochrání. Jak ale upozornila mezinárodní agentura pro ověřování faktů Politifact, Birxová ve skutečnosti mluvila dál, a dodala přesný opak, tedy že vakcíny chránit budou.

Celá citace pochází z rozhovoru, který Deborah Birxová poskytla Fox News 22. července 2022, čili den poté, co byl na covid-19 pozitivně testován americký prezident Joe Biden. Moderátor Fox News Neil Cavuto se Birxové ptal, co by řekla neočkovaným lidem zpochybňujícím nutnost nechat se očkovat, když očkovaní jako třeba právě Biden přesto koronavirus dostanou. Birxová v odpovědi nejdříve vyzdvihla přednosti testování a ocenila antivirotikum Paxlovid používané k léčbě nákazy covid-19, načež opětovně doporučila i očkování. Její výrok byl dezinterpretován ve smyslu, že nyní už v účinnost vakcín nevěří a že změnila svá předchozí tvrzení, pokud jde o jejich účinnost. To ale podle Politifact není pravda. Birxová opakovaně propagovala mnohostranný přístup k boji proti viru, přičemž od začátku připouštěla i to, že vakcíny nemusí chránit před nákazou stoprocentně, ale měly by chránit před těžkým průběhem nemoci.

Carlson dále tvrdí, že vakcíny přímo poškozují lidskou imunitu, přičemž argumentuje různými výňatky z odborných studií. „A pak je tu ještě vliv vakcín na starší lidi, tedy nejvíce ohroženou populaci. Podle publikace ničeho menšího než časopisu Lancet je u očkovaných lidí, zhruba ve věku Joea Bidena, ve srovnání s neočkovanými lidmi o 80 procent vyšší pravděpodobnost, že po očkování vakcínou proti nemoci covid-19 onemocní,” tvrdí Carlson.

Jak upozorňuje Jessica McDonaldová z agentury Factcheck ve svém článku z 29. července 2022, sepsaném právě v reakci na Carlsonova tvrzení, prakticky nic z toho, co Carlson řekl, není přesné.

„Není ‚fakt‘, že vakcíny potlačují imunitní systém, není ani žádný spolehlivý důkaz, který by naznačoval, že by to mohla být pravda,” uvádí McDonaldová. „Vedoucí autor studie z Lancetu nám sdělil, že jeho práce, kterou Carlson zkreslil, ‚neukazuje nic‘ z toho, co Carlson tvrdil.“

Více v článku Jaroslava Krupky na Deník.cz


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.