Donald Trump před blížícími se americkými volbami přitvrzuje.Trump ve svých předvolebních projevech stále přesněji vykresluje, co má v plánu, pokud se znovu vrátí do Bílého domu. Nechá prý uvěznit politické protivníky a zrušit kritická média, levicově zaměření lidé jsou podle něj „havěť“ či „škůdci“, které musí zničit, a o imigrantech mluví jako o „jedu v krvi našeho národa“. „Vymýtím komunisty, marxisty, fašisty a radikální levicové zločince, kteří v naší zemi žijí jako havěť, lžou, kradou a podvádějí při volbách a udělají vše možné – legálně nebo nelegálně –, aby zničili Ameriku a americký sen. Nebezpečí zvenčí je mnohem méně zlověstné, nebezpečné a vážné než nebezpečí zevnitř,“ napsal na svém účtu například v Den veteránů, když ztotožnil sám sebe s americkým snem a vyvolával strach vůči části americké společnosti. „Otravují krev naší země,“ prohlásil jindy Trump směrem k imigrantům.

Historici i politologové si všímají, že se jeho projevy stále častěji podobají slovníku, který před druhou světovou válkou používal Adolf Hitler. Porovnávání rétoriky jakékoli současné veřejné osobnosti s rétorikou Adolfa Hitlera je velmi citlivé a kontroverzní téma. Je důležité si uvědomit, že Adolf Hitler byl diktátor, který byl zodpovědný za genocidu a válečné zločiny během druhé světové války. Jeho rétorika a akce měly tragické následky pro miliony lidí. V případě Donalda Trumpa, bývalého prezidenta Spojených států, byly jeho komentáře a projevy předmětem mnoha diskusí a analýz. Některé z jeho výroků byly kritizovány za to, že jsou rozdělující nebo že používají jazyk, který může být vnímán jako podněcování nenávisti nebo nesnášenlivosti. Například, bylo uvedeno, že Trump použil termín “vermin” (hmyz) ve vztahu k politickým oponentům, což bylo přirovnáno k jazyku, který používali diktátoři včetně Hitlera.

V této souvislosti je zajímavé i jak na projevy zareagovala ruská a čínská propaganda. „Najednou se objevily tisíce účtů na Twitteru a Facebooku, které sdílely „zásluhy“ Hitlera na poli výstavby, modernizace infrastruktury, restrukturalizace hospodářství nebo boje s nezaměstnaností s cílem vykreslit Hitlera v pozitivním světle jako někoho, kdo tvrdě pracoval pro svůj národ a jeho prosperitu. Ano. Propaganda totalitních států se místo toho, aby Trumpův projev zametla pod koberec, snažila přesvědčit svět, že přirovnání Trumpa k Hitlerovi je vlastně lichotivé, protože oba dali svou zemi na první místo. Že ten Hitler, který rozpoutal jednu z nejničivějších válek a holokaust, byl vlastně jen vlastenec, tvrdě pracující pro blaho Německa. A tehdy mi naplno došlo, že ruská a čínská dezinformační mašinérie nemá žádné morální limity a bude šířit skutečně úplně cokoliv, co může jejímu favoritu pomoci. Přitom společenská nebezpečnost takových psy-op kampaní může být potenciálně nevratná. Zejména tehdy, když začnou ve společenské diskuzi normalizovat jednu z nejodpornějších postav moderních dějin. Ale očividně ani to nebyla ta pomyslná červená linie, za kterou by si společnost řekla, že je na čase dezinformace řešit. Kde tedy ta linie je? A je vůbec nějaká?“ ptá se projekt Dnes na Ukrajině.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.