Zdá se, že Donald Trump je značně ovlivněn ruskou propagandou. Nedávné prohlášení prezidenta Donalda Trumpa týkající se války na Ukrajině je hanebné. Je tak hanebné, že i že i Grok vyvrací dezinformace šířené prezidentem. Grok je nástroj umělé inteligence, který nechal vyvinout Elon Musk pro sociální síť X.

  1. Spojené státy nevynaložily na tuto válku 350 miliard dolarů a ani Evropu nepřekonaly o 200 miliard dolarů. Ve skutečnosti evropské příspěvky převýšily příspěvky USA. Navíc značná část americké vojenské pomoci (kolem 90 %!) se utrácí v USA a reinvestuje se do americké ekonomiky.
  2. Prezident Zelenskyj netvrdil, že polovina amerických peněz poslaných na Ukrajinu „chybí“. Uvedl, že polovina slíbených prostředků nebyla přijata, což je zásadní rozdíl.
  3. Ukrajinská ústava zakazuje volby během války. Jde o opatření určené k ochraně demokratického procesu před cizím zasahováním, zejména vzhledem ke známým schopnostem Ruska v této oblasti. Existují i další důvody. Například by agresor mohl cílit na místa, kde se lidé z důvodu voleb shromáždili. Dalším je, že velké množství občanů Ukrajiny, kteří před válkou uprchli, by nemělo možnost volit. A v neposlední řadě by to právo neměli lidé, kteří žijí na území okupovaném Ruskem. Ukrajina by vyhlášením voleb se de facto vzdala těchto oblastí.
  4. Prezident Zelenskyj není diktátor, o čemž svědčí ústavní rámec Ukrajiny a jeho odhodlání uspořádat volby po ukončení nepřátelských akcí. Na rozdíl od toho stojí za zmínku, že prezident Putin neustále vyhrává volby v Rusku s nepravděpodobně vysokým procentem hlasů, přičemž opozice „vypadává z oken“, je otrávená nebo uvězněná, což vyvolává otázky o skutečné povaze ruského volebního procesu.
  5. Prezident Zelenskyj má podporu přes 50 % a ne 4 % (4 % jsou ruské dezinformace).
  6. Nedošlo k žádnému rozšiřování NATO na východ, protože samotné NATO expandovat nemůže. Namísto toho se demokratické země nezávisle rozhodují, zda se chtějí stát členy aliance. Proces vstupu do NATO je dobrovolný a zahrnuje několik kroků včetně splnění specifických požadavků a dokončení formálního procesu podávání žádostí. Skutečnost, že mnozí bývalí sousedé Ruska se rozhodli ucházet se o členství v NATO, svědčí o jejich vnímání Ruska a jejich touze po kolektivní bezpečnosti. Rozhodnutí těchto zemí usilovat o členství v NATO odráží jejich suverénní právo určovat si vlastní zahraniční politiku a bezpečnostní opatření.
  7. Kdo inicioval tuto téměř tři roky trvající válku? Jednoznačně Rusko. Jako platforma, která analyzovala více než 50 tisíc snímků/videí souvisejících s konfliktem, připomeneme prezidentovi geolokalizovaným záznamem, že tuto válku začalo Rusko. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února 2022, přestože v předchozích dnech opakovaně popíralo jakékoli plány na invazi.

Více na stránce Hoaxy a podvody


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.