Německá AfD je známá pravidelným šířením nejrůznějších falešných zpráv. Tato extrémně pravicová strana za utrpěnou  porážkou ve volbách hledala po vzoru Donalda Trumpa volební podvod. Strana přitom dominovala na Facebooku a to i kvůli šíření nejrůznějších hoaxů o očkování proti COVID-19 nebo o migraci.

Paralyzovat její letákovou kampaň se rozhodla umělecká skupina, která je označována za anarchistickou. A to kontroverzní metodou, za kterou nyní členům skupiny hrozí stíhání. Založili totiž fiktivní distribuční společnost, která měla letáky AfD rozdistribuovat. To se ale nestalo a letáky skončily v kontejneru.

Umělecký kolektiv Zentrum für politische Schönheit (něco jako Centrum pro krásu v politice) zveřejnil v úterý 28. září podrobnosti o své akci proti politice německé ultrapravicové strany AfD (Alternativa pro Německo). Připomeňme že AfD získala ve volbách do Bundestagu 10,3 %, což bylo méně něž ve volbách předchozích, kdy dosáhla na 12,6 %. Centrum vytvořilo fiktivní společnost Flyerservice Hahn zabývající se distribucí reklamních materiálů. Umělecká skupina si dala práci s reprezentativními webovými stránkami a přesvědčivým propagačním materiálem. Poté společnost s ručením omezeným bez adresy, zápisu v obchodním rejstříku nebo daňového čísla nabídla za příznivé ceny své údajné služby organizacím AfD po celém Německu. Díky tomu se jí podařilo získat smlouvy na distribuci více než 5 milionů letáků, které samozřejmě nikdy nebyly rozdány. Skončily naopak v obřích kontejnerech a to v množství neuvěřitelných 72 tun. Teprve v předvečer voleb byla AfD informována, že materiál nebude nikdy distribuován a že letáky skončily v popelnici. 85 místních i nadregionálních organizací AfD tak doplatilo na svou lenost samy rozdávat letáky, když to za ně může za úžasně nízkou úplatu udělat někdo jiný. „Ostatní strany mají členy, kteří své letáky distribuují z přesvědčení. AfD má jen nás – a my z přesvědčení nedistribuujeme ani jeden z jejích letáků,“ shrnul jeden ze členů umělecké skupiny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.