V posledních měsících se v českém informačním prostoru začínají objevovat dezinformace původem ze Slovenska a navíc buď podporující italské extremisty (M. Salvini) nebo šířené některými slovenskými občany s vazbami na italskou extremistickou nebo podnikatelskou scénu. V měsíčním přehledu za červenec jsme stručně představili paní Moniku Pilloni, zde je stručný popis významnějšího aktivisty, pana Ľuboše Hrica.

Jeho vliv je podle všeho nejsilnější na Slovensku a dostává se i do ČR. Islamofóbní, nacionalistické komenty a videa. Z Hricova působení na soc. sítích je zajímavé, že nejsou patrné vazby na standardní figury české dezinformační scény. Kromě Jany Hruškové ho nikdo nesleduje ani nemá v přátelích. Soudě ze skladby komentářů pod jeho posty funguje především pro slovenské publikum. Jeho posty a zejména videa s projevy M. Salviniho však často sdílejí známé figury dezinformační scény. Například Žarko Jovanovič, Jiří Černohorský, Bohuslav Chalupa a další. Tím se tato videa opatřená obvykle slovenskými titulky dostávají i k českému publiku.

V minulosti Hrica na fb částečně obhajoval Kočnera v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka. Cílem videa bylo znevěrohodnit uniklou korespondenci Mariana Kočnera, vyšetřovaného pro vraždu Jana Kuciaka. Video bylo zveřejněné v půlce července. Ve facebookových postech je jeho hlavním narativem odmítání migrace, uprchlických kvót, NGO a EU. Poslední dobou přibyla i vlna útoků na Gretu Thunberg.

Velice zvláštní je, že Hrica má bydliště hlášené na adrese: Čulanova 6, Stupava. To samé i jeho společnost Fox, v. o. s.. Tato adresa však podle všeho neexistuje, ačkoli se objevuje v různých mutacích slovenského obchodního rejstříku. Tuto adresu neznají Google mapy ani české mapy.cz, které jsou však nejpřesnější i pro Slovensko. Ulice Čulenova je v několika slovenských městech. V Bratislavě na adrese Čulenova 6 sídlí řada převážně energetických firem. Stupava se však nachází cca 22 km od ulice Čulenova v Bratislavě.

Hrica má také vlastní web luboshrica.com. Web obsahuje podmínky pro sdílení obsahu z Hricovy FB stránky a kontaktní údaje v podobě mailu lubos.hrica@gmail.com. E-mailovou adresu jsme jinde, než na tomto webu nenalezli. Web je registrovaný v USA a vlastník domény tím pádem nejde dohledat. Whois udává, že stránka je registrována v Itálii. Vzhledem k GDPR jsou informace o majiteli domény nedostupné.

Globsec monitoroval před volbami do EP FB profily šířící dezinformace v ČR, Maďarsku a na Slovensku. Jedním z 15 monitorovaných slovenských profilů byl také profil Hricy. Hricovy popularity si všiml i server stopfake.org a jeho stránku označuje za jednu z těch, které získaly značnou visibilitu před prezidentskými volbami v SR.

Více v přehledu dezinformační scény za měsíc srpen 2019


Čeští Elfové

Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.